Zwiedzam Lwów

Położenie geograficzne Lwowa wpłynęło znacznie na burzliwą historię miasta, a w zabytkach kultury można odnaleźć wpływy wszystkich nacji i religii (Polacy, Żydzi, Rusini, Tatarzy, Ormianie, Niemcy, Węgrzy), które spotkały się w tym miejscu.

Kolejno zwiedziliśmy:
➡️ cmentarze Łyczakowski oraz Orląt Lwowskich
➡️Stare Miasto we Lwowie (ukr. Старе Місто Львова) a na nim czarną kamienicę (za czasów komuny malowana czarną farbą), która jest jedną z najbardziej znanych na lwowskim rynku. Zdobi ją m.in. płaskorzeźba św. Marcina przecinającego mieczem płaszcz, żeby podzielić się nim z biedakiem. Katedrę Ormiańską, która we Lwowie jest wyjątkowym zabytkiem, można rzec, w skali całej Europy. Płyty wokół niej są to nagrobki! Ormianie stanowili ważną część obywateli Polski jeszcze w czasach gdy była krajem wielonarodowościowym i tolerancyjnym. Najsłynniejsi polscy Ormianie i osoby pochodzenia ormiańskiego to między innymi Ignacy Łukasiewicz, Juliusz Słowacki, Zbigniew Herbert, Krzysztof Penderecki, Jan Lechoń.
➡️Operę Lwowską – pełna nazwa brzmi: Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, to unikalny budynek będący nie tylko dziełem sztuki architektonicznej.
➡️Na ul. Serbskiej 3 (obok placu Rynek) unikalny dom posiadający pracownie, sklep oraz kawiarnie gdzie produkuje się czekoladę własnej roboty. Produkuje się w tym miejscu 50 rodzajów cukierków (wśród których 16 rodzaji trufli, czekoladowych tafli, 40 rodzai figurek oraz upominków z czekolady) roboty ręcznej. Ponadto istnieje opcja wykonania zamówienia na życzenie indywidualne zamówienie. Produkcja tabliczek czekolady „na oczach” klientów sklepu. Po raz pierwszy w Ukrainie wielbiciele czekolady mogą osobiście obserwować proces produkcji różnych rodzai czekolady, pakowania słodyczy oraz dekoracji opakowania. Jedliśmy bilaszi z parówką, z kapustą i ziemniakami. Smakowały jak słony pączek – pycha! Byliśmy też w knajpie jedliśmy barszcz ukraiński, frytki z koprem, masłem i czosnkiem. Piliśmy piwo Lwowskie 1715 – data powstania najstarszego browaru na Ukrainie.

Jadąc dziurawą droga do Lwowa zastanawialiśmy się czy Ukraina zdąży położyć asfalt na EURO 2012?! To po prostu było przerażające! Niezmiernie cieszyliśmy się, że wybraliśmy formę zwiedzania Lwowa autokarową wycieczkę z biurem Quand, a nie podróż własnym samochodem! Dotarliśmy do Lwowa ok. 10:00, gdzie dosiadła się do nas przemiła przewodniczka Jadzia bardzo dobrze przygotowana i konkretna!