Brok, Zuzela, Jedwabne, Augustów, Studzieniczna, Dowspuda, Gołdap, Stańczyki, Mikołajki

To była kilkudniowa wycieczka z (z bazą noclegowo-wypadową w Augustowie).

Brok. Pierwszy przystanek miał miejsce w Broku. To malutka miejscowość znana ze skansenu Binduga. Skansen to ośrodek położony w miejscowości Brok nad samą rzeką Bug, jest otoczony z jednej strony Puszczą Białą, a z drugiej Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym.


Zuzela – tu znajduje się parafia rzymskokatolicka w Zuzeli oraz Muzeum lat dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który urodził się w 1901 jako syn tutejszego organisty. Muzeum Lat Dziecięcych zorganizowano w zrekonstruowanym drewnianym budynku dawnej wiejskiej szkoły. W pomieszczeniu odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, izbę szkolną z początku XX w.” Muzeum funkcjonuje od 1990 r. Są to pomieszczenia budynku dawnej wiejskiej szkoły, w której Stefan Wyszyński pobierał naukę. Wewnątrz odtworzono wnętrza: domu mieszkalnego państwa Wyszyńskich (z częściowo zachowanym oryginalnym wyposażeniem) oraz klasy szkolnej z początku XX wieku. Muzeum jest czynne codziennie. Zbiorami opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanej.


Jedwabne – pomnik tragedii Żydów w Jedwabnem. Masowe morderstwo dokonane przez grupę co najmniej 40 Polaków zamieszkujących miasto Jedwabne na Żydach zamieszkujących to miasto i jego okolice 10 lipca 1941 z inspiracji niemieckiej, w czasie niemieckiej okupacji Polski. W wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole. Kawałek drzwi znajduje się w pomniku. Śledztwo IPN nie ustaliło, czy bierność mieszkańców wynikała z zastraszenia przez sprawców zbrodni, czy z przyzwolenia na nią.

Augustów – był naszą bazą noclegową i wypadową do innych obiektów. Miasto wchodzi w skład Suwalszczyzny, od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską. W samym Augustowie jest kilka obiektów m.in. Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spacer w Augustowie zawsze prowadził nas do fontanny na rynku, a potem bulwaru przy kanale augustowskim.

Studzieniczna znajduje się na tzw. „wyspie” (dziś połączonej z groblą z lądem), prawie zewsząd otoczone wodą – maleńki kościółek, a dokładnie kaplicą na wyspie. Jest to sanktuarium Matki Boskiej Studzienicznej.

Dowspuda koło Raczek – tu pozostał fragment pałacu Paca, skąd pochodzi słynne powiedzenie wart Pac pałaca jak pałac Paca. Po raz pierwszy powiedzenie zostało przytoczone przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu w księdze XI.

Gołdap – to miasto uzdrowisko klimatyczno-borowinowe oferuje usługi lecznictwa w zakresie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych. Na terenie Gołdapi znajduje się Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne z basenem oraz halą sportową, wbudowane dość ciekawie w architekturę miasta. Na uwagę zasługuje wieża ciśnień.  Zwiedzaliśmy miasto i jedliśmy regionalne zepeliny (inaczej kartacze) oraz bliny ze śmietaną.

Stańczyki –  wiadukt kolejowy w Stańczykach to konstrukcja jest 5-przęsłowa, długości 180 m, wysokości do 36,5 m. Dwa mosty są elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami i należą do najwyższych w Polsce. Obecnie teren jest własnością prywatną (wstęp jest płatny).

Ełk – Panorama miasta od strony Jeziora Ełckiego wygląda fantastycznie. Nam udało się odwiedziliśmy Prywatne Muzeum Zabytków Kolejnictwa w Ełku to miejsce ekspozycji zabytków i pamiątek związanych z historią kolei na Mazurach.. W miesci warto zwrócić też uwagę na na stare zabytkowe budynki tj. poczta Główna z 1881 roku, Ratusz w Ełku – z 1912 roku, w którym urzędują władze miejskie i powiatowe, a także kamienice z XIX i XX wieku i ruiny Zamku w Ełku.

Zielony lasek to niewielka osada na szlaku Krutyni. Znajduje się w nim młyn wodny o charakterystycznej budowie z mury pruskiego, postawiono w XIX wieku. W 1989 roku zamontowano turbinę, co umożliwiło uruchomienie niewielkiej elektrowni wodnej. Gospodarz młyna jest obecnie właścicielem barku, działającym na terenie młyna.
Osoby, które spływają rzeką Krutynią, muszą w tym miejscu przenieść swój kajak lądem na odcinku około 60 metrów. Nie ma stresu, gdyż okoliczni wózkarze, tylko czekają na kajakarzy, a potem pobierając niewielką opłatę, pomagaja w transporcie kajaków na drugą stronę.

Mikołajki. Położone są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Sercem miaseczka jest przystań jachtowa, gdzie życie toczy się cały rok. Ciekawostką jest fakt, iż działający w Mikołajkach ośrodek radiologiczny, tuż po katastrofie elektrowni w Czarnobylu, jako pierwszy w Polsce odkrył napływ skażonych mas powietrza.


Ruciane Nida to miejsce całorocznego wypoczynku na Mazurach. Dużym zainteresowaniem turystów cieszą się spływy rzeką Krutynią z Rucianego-Nidy do Mikołajek.
Ostrołęka – muzeum w Ostrołęce, które  było naszym ostatnim przystankiem przed powrotem do Warszawy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.