11 października 2015 r. Fotospacer po NAJbardziej zagadkowej ulicy Saskiej Kępy – Obrońców w Warszawie – Fotospacery.pl

Dzisiaj odbył się ósmy – ostatni, finałowy Fotospacer z serii warszawskich spacerów ze smartfonami Samsung (Galaxy A5 i Galaxy A3),  po NAJbardziej zagadkowej ulicy Saskiej Kępy -Obrońców. Trasa wiodła ulicami Zwycięzców, Dąbrowiecką, Katowicką, Obrońców,  Walecznych i Nobla.
Spacer prowadziły przewodniczka p. Weronika Kołacz z Warszawskiej Fabryki Spacerów oraz p. Katarzyna Uchowicz – historyk sztuki.
Rozpoczęliśmy sprzed budynku z 1951 r., w którym mieści się Liceum im. Bolesława Prusa, ul. Zwycięzców 7/9, gdzie znajduje się pomnik patrona szkoły oraz piękna płaskorzeźba “Plon” z 1946 r. Potem przeszliśmy na Dąbrowiecką – ulicą ambasad i rezydencji. Pierwsza na naszej drodze była willa Łepkowskich, a następnie szeregowa kolonia domów Łaskiego. W kamienicy z numerem 25 – wybudowanej w latach 30. XX wieku przez hr. Branickiego przez kilkadziesiąt lat, aż do swojej śmierci mieszkała i tworzyła Agnieszka Osiecka, z którą była przez całe życie związana.
Na ulicy Walecznych, po II wojnie światowej mieszkali: malarz Jan Cybis, fotografik Leonard Sempoliński i jego syn, malarz Jacek Sempoliński, a pod numerem 37 znajduje siędo dziś jedyny najstarszy drewniany dom Saskiej Kępy. Na ul. Katowickiej skupiliśmy się m.in. na domach z numerami:
-7A dom Avenariusa z 1930, powstały pierwotnie według projektu Stanisława Barylskiego, przerobiony został przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę w 1938. W czasie przebudowy powstała przeszklona klatka schodowa, która jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania motywu beton brut. Ściana wieży (nosząca ślady ostrzału z okresu II wojny światowej) zwieńczona jest perforowanym daszkiem. Jego mieszkańcem był m.in. Lech Niemojewski.
-10 willa Romanów projektu Mariana Lalewicza z lat 30. XX wieku. Budynek pozbawiony jest historyzujących detali, wyróżnia go natomiast przeszklony, półokrągły salon, którego elewacja podzielona jest pionowymi elementami.
-9/11/11A znajduje się dom trój-rodzinny Lachertów projektu Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy z 1928-1929. Dom stanowi jeden z pierwszych w Polsce przykładów zastosowania pięciu zasad nowoczesnej architektury sformułowanych przez Le Corbusiera. Szkieletowa konstrukcja pozwoliła na swobodne formowanie wnętrz i elewacji. Częściowo otwarty parter wsparty został na słupach. Od strony ulicy zastosowano wąskie pasmowe okna, natomiast tył został przeszklony, co stanowić miało swoiste połączenie wnętrza z ogrodem. W części pod numerem 9 mieszkał współprojektant domu Bohdan Lachert, obecnie jest to siedziba Fundacji Dom Holenderski (miejsce spotkań przyjaciół i sympatyków Królestwa Niderlandów).
Oglądaliśmy też Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, którego budowa rozpoczęła się przed wybuchem II wojny światowej według projektu Piotra Lubińskiego. Budowę kościoła wznowiono dopiero w 1946 roku. Nowa forma kościoła jest dziełem architektów Józefa Łowińskiego i Jana Bogusławskiego. Wnętrze kościoła zdobi przepiękna barwna mozaika.
Domu na ul. Obrońców 28/30 gościł w 1948 roku samego mistrza Pablo Picasso, a tą chwilę upamiętnia tablica pamiątkowa. W latach 1946-2000 mieściła się tam pracownia rzeźbiarska Stanisława Sikory. Obecnie w gmachu mieści się Doświadczalna Pracownia Litografii (filia Centrum Promocji Kultury).
Podczas spaceru organizator obdarował uczestników dwoma niespodziankami:
1. spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską – polską pisarką, dziennikarką prasową i telewizyjną, mieszanką Saskiej Kępy.
2. w Ogrodzie Jordanowskim na ul. Nobla – mini koncertem saksofonisty Karola Gołowacza z Warsaw Afrobeat Orchestra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.