Czeski Mikolov

W wakacyjnej podróży  z Polski do Francji naszym pierwszym przystankiem w podróży było małe miasteczko Mikolov znajdujące się  się terenie Czech, kilka kilometrów od granicy z Austrią.
Mikulov znany był od XII w. jako osada targowa przy szlaku z Moraw do Wiednia, a w 1410 roku uzyskał prawa miejskie. Jest ośrodkiem turystycznym przy granicy z Austrią oraz ważnym centrum winiarstwa (wytwarzane jest w nim lokalne wino Svatý Urban). W mieście zachowane są cenne zabytki.

  • Zamek w Mikulovie był pierwotnie romańską warownią z XI-XII w., a w obecnej postaci został wzniesiony po pożarze w 1719 r., barokowy, następnie odnowiony po poważnych zniszczeniach z 1945 r. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum regionalnego.
  • Kościół św. Anny, częściowo zniszczony po pożarze w 1784 r.  (projekt najwybitniejszego architekta austriackiego baroku – J. B. Fischera von Erlach) powstał jako miejsce pochówku członków książęcego rodu Dietrichsteinów (zachowanych 45 trumien).
  • Kościół św. Wacława, który pochodzi z XVI-XVII w.
  • Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela (XVII-XVIII w.) tu można oglądać można obrazy wybitnego malarza wiedeńskiego – Franza Antona Maulbertscha.
  • Na rynku kamienica Pod Rycerzami zdobiona renesansowymi dekoracjami sgraffitowymi oraz barokowa Kolumna Świętej Trójcy z 1724 r. (projekt I. Langerlachlera).
  • Na Świętym Pagórku (Svatý kopeček) na południe od centrum miasta znajduje się zespół czterech XVII-XVIII-wiecznych kaplic.
  • Synagoga i największy cmentarz żydowski na Morawach.

W pobliżu miasta znajdują się wpisane na listę UNESCO obiekty dawnych dóbr książąt Liechtensteinów obejmujące m.in. zamki w Lednicach i Valticach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.