13 do 14 maja 2017 r. Ekiden – Maraton Sztafet w Parku Szczęśliwice w Warszawie.

6 medali zdj. pobrane ze strony ekiden.pl

Ekiden to Maraton Sztafet, w którym zmagają się 6.osobowe zespoły, na trasie o długości maratońskiej 42,195 km, w podziale na zmiany. Zawodnicy pokonują kolejno dystanse: 7,195 km, 10 km, 10 km, a trzy kolejne po 5 km. Ekiden 2017 zorganizowano na terenie Parku Szczęśliwice w Warszawie.
Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tōkaidō (pomiędzy  Tokio i Kioto – oddalonymi od siebie o ok. 500 km). Najpopularniejszy ekiden odbywa się w Japonii. Bieg sztafetowy na dystansie maratonu, rozgrywany w Chibie od 1988 r. W „Chiba International Ekiden” udział biorą reprezentacje poszczególnych państw, w formule mix – drużyny składają się z trzech kobiet oraz trzech mężczyzn biegnących w następującej kolejności: 5 km (mężczyzna), 5 km (kobieta), 10 km (mężczyzna), 5 km (kobieta), 10 km (mężczyzna) i 7.195 km (kobieta). Rekord trasy został ustanowiony w 2005 roku przez reprezentację Kenii, wynosi 1:57:06.
Biegi sztafetowe Ekiden odbywają się też w Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.