13 maja 2017 r. Flis Festiwal 2017

Flis Festiwal to plenerowe wydarzenie, które odbywa się w podkonstancińskich Gassach. Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza.
Serce imprezy bije w mini porcie na Wiśle, na odcinku oznaczonym LB 487. W tym miejscu od zawsze znajdował się przewóz mieszkańców obydwu brzegów Urzecza pomiędzy Karczewem, a Konstancinem. Od trzech lat prom znowu działa – kliknij.
Rzeka w przeszłości stanowiła najprostszy środek transportu i komunikacji. Łurzyce związane było z Wisłą i handlem wiślanym, flisakami zwanymi tu orylami, a także z osadnictwem olęderskim, które pojawiło się tu już w początkach XVII stulecia.  
Podczas imprezy trwającej w tym roku w dniach 13-14 maja 2017 r. promowano elementy kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane m.in cieśli okrętowego, muzyka, tańce i stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe łurzyckie przysmaki, takie jak sytocha (szare kluski posypane szczypiorkom). Imprezę organizują i promują Fundacja Szerokie Wody, Rok Rzeki Wisły 2017, Taxi Wisła.
Wspomnienia z Flis Festiwalu 2016 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.