Skalne Miasto Adršpach

Czeskie Skalne Miasto Adrszpach leży w okolicach Teplic nad rzeką Metują.
Turystyczny szlak okrężny dla turystów ma długość 3,5 km i przebiega między przepięknymi skałami, którym nadano nazwy:
Dzban – potężna skalna baszta po lewej stronie drogi. Po raz pierwszy została zdobyta w maju 1935 roku przez Josefa Janebę, Miroslava Jedlićkę i pioniera wspinaczek skalnych Rudolfa Otto Bausche.
Głowa Cukru (Homole cukru) – jedna z najbardziej charakterystycznych adrszpaskich form skalnych. „Jest to ogromny bałwan, który w małym jeziorku wody zarośniętym wodnymi roślinami, po prostu stoi na swym wierzchołku, znacznie rozszerzając się ku górze. Wysokość tej skały liczy się na 52 metry. malowniczy olbrzym się przewróci”. Przy Głowie Cukru przechodzimy przez mostek nad rzeką Metują, która przepływa przez całe Skalne Miasto.
Brama Gotycka (Goticka branka) – polecił ją wybudować wraz z całą siecią chodników turystycznych, mostów, kładek i schodów – Ludvik Karel Nadhemy w 1839 r. Tutaj znajdowało się pierwsze wejście w skały, dlatego część trasy do Bramy Gotyckiej jest nazywana „Skalnym przedmieściem”.
Słoniowy Rynek (Sloni namćsti) – można tu zaobserwować florę chłodniejszych części Skalnego Miasta, miejsce to ma typowy mikroklimat charakterystyczny dla inwersyjnych jarów.
Ząb (Zub) – na wysokiej, wysmukłej baszcie skalnej wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę pamiątkową z zaznaczeniem poziomu wody podczas powodzi 23 czerwca 1844 roku. Pierwszego wejścia na Ząb dokonali w dniu 8 sierpnia 1964 Karel Hauschke i Jaroslav Krecbach, po lewej stronie Zęba znajduje się Diabelski Most (Ćertuv most), którego sklepienie mierzy dwadzieścia jeden metrów.
Wieża Elżbiety (Eliśćina vet),  Gromowy Kamień (Hrornovy kamen) oraz Kochankowie (Milenci) to najwyższe i najbardziej znane formy skalne w Skałach Adrszpaskich. Jej wysokość mierzona od strony doliny, wynosi około 100 metrów. Między postaciami Kochanka i Kochanki widoczna jest szczelina w kształcie okna o wysokości dziesięciu metrów.
Punkt widokowy na Starostę – otwiera się tutaj przed nami jeden z najpiękniejszych widoków: na prawo widzimy Starościnę, w środku Starostę, a jeszcze bardziej w prawo potężny masyw Szczepańskiej Korony.
Mały wodospad (Maly vcdopad) – na prawo od wodospadu wybija źródło wody pitnej.
Wielki wodospad (Velky vodopad) spada między skały z wysokości szesnastu metrów.
Jeziorko (Jezirko) – to tutaj, na przełomie XVIII i XIX wieku hrabia Blumegen polecił zbudować stawidło. Zbiornik służył do spławiania wyciętego drewna. Atrakcją turystyczną jeziorko stało się w roku 1857, rozpoczęto wtedy pierwsze rejsy na łodziach.

Po skończonej wycieczce udaliśmy się na czeski obiad. Wśród zamówionych dań na stole znalazły się:
– Smažený sýr oraz piersi z kurczaka z frytkami surówką,
– Gulasz wieprzowy z knedlikami oraz knedle z jagodami.

 2015 r,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.