Czerwcówka Białowieska

Nasza Czerwcówka Białowieska 2017, trwała pięć dni. W tym czasie zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i obiektów w miejscowościach: Brok, Ciechanowiec, Hajnówka, Białowieża, Nowoberezowo, Czyżyki, Dubicze Cerkiewne, Stawiszcze, Ordynki, Dubiny, Gruszki, Stary Dwór.
1 dzień. Brok i Ciechanowiec.
Trasę z Warszawy do Hajnówki pokonaliśmy z dwoma przystankami: w Broku na krótki spacer i na lody – kliknij! oraz Ciechanowcu na przekąskę w snack barze – kliknijDo Wrót Puszczy Białowieskiej czyli Hajnówki dotarliśmy wieczorem. Baza noclegowa w tym miejscu okazała się przysłowiowym – strzałem w dziesiątkę, bo po zwiedzaniu, wieczorami można skorzystać z uciech Parku Wodnego (basenu, sauny, tężni solankowej) w Hajnówce.
2 i 3 dzień. Hajnówka i Białowieża.
Zwiedzanie Hajnówki rozpoczęliśmy od uczestnictwa w procesji Bożego Ciała kliknij!, która przeszła centralną ulicą 3 Maja w Hajnówce, a po procesji zwiedziliśmy wnętrze kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ponadto na terenie miasta widzieliśmy:
– typowe drewniane zabudowania w centrum miasta,
– pomnik Żubra na skwerze im. D. Wasilewskiego,
Cerkiew Narodzenia św. Jana Chrzciciela,
– kolejkę wąskotorową z odrestaurowanym dworcem, parkingiem i terenem edukacyjnym pomiędzy siedzibą Nadleśnictwa, a dworcem Wąskotorowej Kolejki Leśnej, na którym ustawiono wystawy oraz rzeźby masy żywicznej m.in. dwa byki – jelenia i łosia, kozioł (samiec sarny, zwany też rogaczem), dzik (odyniec) oraz wilk (basior).
– Sobór Świętej Trójcy to prawosławna cerkiew parafialna, która jest gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej,
– Amfiteatr Hajnówka znajduje się w Parku Miejskim. Odbywają się w nim różne wydarzenia m.in. imprezy plenerowe i koncerty. Miejsce to jest także atrakcyjne, ze względu na imprezy cykliczne – Festiwal Rockowisko Hajnówka, a w wakacje Dni Hajnówki,
– kościół pw. Św. Cyryla i Metodego (z żyrandolami z poroża), a na przeciwko kościoła, po drugiej stronie ulicy znajduje się cmentarz oficerów i żołnierzy Amii Czerwonej poległych w Hajnówce i okolicy w 1944 roku.
– cerkiew p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

Białowieża. Udało nam zwiedzić miasteczko w ekspresowym tempie, dzięki Grażynce – mieszkance. Ta duża wieś w Polsce, mająca charakter małomiasteczkowy, położona nad Narewką, kojarzy się nam wszystkim z puszczą i ekologami. Oczywiście oprócz samej puszczy, którą zwiedza się tylko w wyznaczonych miejscach, widzieliśmy wiele ciekawych miejsc i obiektów m.in.: Park Pałacowy oraz Dyrekcyjny, ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego, Muzeum Przyrodnicze, obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r., Cerkiew, itd. Odwiedziliśmy też Rezerwat Pokazowy Zwierząt Białowieskiego Parku Narodowego, w którym mieszkają żubry, żubronie, tarpany, jelenie, sarny, dziki, wilki, łosie. Ponadto przeszliśmy ścieżkę Żebra żubra kliknij!

4 dzień. Nowoberezowo, Czyżyki, Dubiny, Dubicze Cerkiewne, Stwiszcze, Gruszki, Stary Dwór, plaża nad zalewem Siemianówka.
Kolejny dzień przeznaczyliśmy na objazdową wycieczkę po malowniczych miejscowościach, położonych w odległości kilkunastu kilometrów Hajnówki, wśród nich:
Nowoberezowo. Na terenie wioski funkcjonują 3 cerkwie i 5 kaplic, należące do Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie. We wsi znajduje się prywatny skansen, który obejmuje dwie chaty z XIX wieku, które stanowią zarazem gospodarstwo agroturystyczne. Sposób zdobienia domów regionalnymi ludowymi zdobieniami jest niezwykle ciekawy. We wsi znajduje się pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.
Czyżyki. We wsi znajduje się kaplica prawosławna pod wezwaniem św. Jerzego Zwycięzcy, Krzyże przydrożne oraz cmentarz prawosławny założony w 1771. Szukając starego cmentarza udało nam się odnaleźć jedynie tabliczkę informacyjną i chaszcze.
Dubiny. Miejscowość powstała w 1639 roku. Cerkiew pod wezwaniem św. Proroka Eliasza to prawosławna cerkiew cmentarna, należąca do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach. Zestawienie białego tynku na murach kościoła i niebieskiego odrestaurowanego dachu daje fantastyczny efekt.
Gruszki to niewielka wieś, w której mieści się siedziba Nadleśnictwa Browsk, wieża widokowa z panoramą doliny rzeki Narewki gdzie można wypatrzyć na łąkach żubry, a także właśnie tu znajduje się krąg z kamieni.
Stary Dwór i plaża nad zalewem Siemianówka (Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów – Stary Dwór),
Ordynki. Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach – kliknij!
Narew. Widzieliśmy też, najpiękniejszą na świecie, niebieską cerkiew w miasteczku Narew.

5 dzień. Dubicze Cerkiewne, Kleszczele, Repczyce, Stawiszcze zaliczyliśmy, w drodze powrotnej z Hajnówki do Warszawy.
Dubicze Cerkiewne. Z legend wynika, że w XVI wieku na obszar obecnej wsi przywędrowało z północnej Litwy plemię Krywiczów i założyło tu obóz. Ponieważ miejsce uznali za piękne i urocze, Krywicze postanowili pozostać tu na dłużej, a potem i na stałe. Prawdopodobnie w pobliżu znajdował się las dębowy, w pobliżu którego osiedlali się zwykle członkowie tego plemienia i od którego nadano też nazwę miejscowości. Legenda mówi również o fakcie, że cerkiew istniała tu zawsze. Istnieją też legendy o skarbie Napoleona, schowanym w okolicach wsi.
Kleszczele. Jest to niewielkie miasteczko w województwie podlaskim, leżące niedaleko Bielska Podlaskiego i Białowieży, nad rzeką Nurzec, przy drodze nr 66, niedaleko granicy z Białorusią. W Kleszczelach znajdują się zabytki:
– Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, ul. 1 Maja jest to parafialna cerkiew prawosławna z około 1870 roku, stojąca w centrum miasta,
– Cerkiew Św. Mikołaja, ul. 1 Maja – drewniana, niewielka cerkiew będąca pierwotnie dzwonnicą unicką, pochodzi z 1709 roku.
– Drewniany budynek dworca kolejowego w szwajcarskim stylu (XIX w.). Zespół dworca kolejowego zbudowany został przez władze carskie pod koniec XIX wieku w modnym wówczas stylu „szwajcarskim”. Jeszcze do niedawna – mimo „słusznego wieku” – dworzec pełnił swą pierwotną funkcję.  Obecnie jest nieczynny i stoi pusty.
Repczyce. Zalew i plaża znajduje się pod opieką Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kleszczelach.
Stawiszcze to wioska, w której odbywał się Białoruski Festyn pt. I tam żywuć ludzi wieś Stawiszcze (gmina Czeremcha) – kliknij!

14 do 18 czerwca 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.