Cyklicznie malowanie jaj przed Wielkanocą w BHC

Tradycyjne w okresie Świąt Wielkanocnych spotkaliśmy się na malowaniu jaj. Impreza miała jak co roku charakter otwarty i odbyła się już po raz piąty w kawiarni Bookhousecafe na ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie.

Wstęp zawsze jest bezpłatny jednak należało zamówić coś z karty BHC!

14 kwietnia 2017 kwietnia 2017 r. – 5 edycja

Uczestnicy wzięli ze sobą obrusy foliowe do zabezpieczenia stołów, materiały do ozdabiania jaj, farby, kleje, papierki, nalepki, materiały do decoupage (sztuka zdobienia papierem ryżowym lub serwetkami) i wszystko inny na co mieli ochotę i pod ręką. Podczas spotkania powstały zdobione różnymi technikami jaja czyli pisanki. Pierwsze pisanki pochodziły z terenów sumeryjskiej Mezopotamii, a zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego.

W zależności od techniki zdobienia, tradycyjne świąteczne jajka mają różne nazwy:
Drapanki powstają przez drapanie ostrym narzędziem powłoki jajka, technika spotykana głównie w Polsce i Austrii.
– Kraszanki powstają przez gotowanie jajka w wywarze barwnym, uzyskiwanym dawniej wyłącznie ze składników naturalnych:
• brązowy (rudy): łupiny cebuli,
• czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego,
• żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka,
• niebieski: płatki kwiatu bławatka,
• fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy,
• zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka,
• różowy: sok z buraka,
– Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione płatkami bzu, papieru, nicią,włóczką wełnianą itp.
– Nalepianki powstaje przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
– Ażurki to pisanki ażurowe wykonywane z wydmuszek jaj kurzych, kaczych, gęsich i strusich. Technika polega na nawiercaniu w skorupce otworów przy pomocy wiertarki i malutkiego wiertła, miniszlifierki, piaskarki, turbiny dentystycznej, frezarki CNC. Wydmuszka z nawierconymi wzorami jest malowana najczęściej farbą akrylową.

W całej tej zabawie oprócz tradycji, najbardziej istotne było pozytywne nastawienia, którego zgromadzonym nie zabrakło, dlatego powstały piękne dzieła.

25 marca 2016 r. – 4 edycja
Kolejny raz w okresie Świąt Wielkanocnych spotkaliśmy się na malowaniu jaj. Impreza miała charakter otwarty i odbyła się już po raz czwarty w kawiarni Bookhousecafe na ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Zgromadzeni wokół stołów artyści, wsparci fachowymi poradami Małgosi z NAVI, która na co dzień prowadzi zdjęcia plastyczne z dziećmi i dorosłymi, tworzyli dosłownie cudeńka.

3 kwietnia 2015 r. Malowanie jaj w Bookhousecafe 2015 – 3 edycja
Malowanie jaj w kawiarni Bookhousecafe BHC na ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie, odbyło się już po raz trzeci. Specjalnie przygotowane do tego stoły, zostały zastawione przeróżnymi materiałami (m.in. lakiery, papiery, farby, cekiny, bibuły, materiały do decoupage) potrzebnymi do tworzenia dzieł. Artystom doradzała Małgosia NAVI – prowadząca zdjęcia plastyczne m.in. z decoupage.
Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, a na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych w okolicach Opola. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do łupin cebuli, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę – symbol rodzącego się życia, włączono do elementów symboliki wielkanocnej.
Spotkanie, podczas którego przygotowujemy jajka do święconki, traktujemy jako uroczyste rozpoczęcie Świąt Wielkanocnych.
Zdjęcia bez logo wykonała Kasia Alicja Liszewska.

18 kwietnia 2014 r. Malowanie i decoupage jaj 2014 – 2 edycja
Na ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie odbyła się impreza Malowanie i Decoupage wielkanocnych jaj 2014 w Bookhousecafe. Uczestnicy przynieśli ze sobą wydmuszki, ugotowane jaja, farby, kleje, wełenki, papierki, pędzelki, flamastry i inne ozdoby do stworzenia jajecznych dzieł aby w sobotę włożyć do koszyczka ze święconką. Jednak główną atrakcją tego dnia, okazały się warsztaty z decoupage wielkanocnych jaj, które poprowadziła Małgosia z NAVI. Nauczyła nas postaw decoupage i dzięki tym warsztatom powstały piękne jaja! Za swoje zaangażowanie twórcze została wyróżniona książką pt. „Stacja Warszawa Agata Passent, Fotografie Wojtek Wieteska”.
Atmosfera podczas spotkania była niezwykle miła, wraz z rodziną i znajomymi w miłej atmosferze rozpoczęliśmy Święta Wielkanocne 2014!

29 marca 2013 r.  Malowanie jaj 2013 – 1 edycja
Tego dnia zebraliśmy się przy wspólnym stole aby przygotować świąteczne ozdoby i dekoracje związane z Wielkanocą. Do tej pory, w Wielki Piątek spotykaliśmy się w prywatnych domach. W tym roku, po raz pierwszy tego typu impreza, miała charakter publiczny. Na miejsce spotkania została wybrana kawiarnia Bookhousecafe na ul. Świętokrzyskiej 14 w samym Centrum Warszawy, które jest przyjazne rodzinom z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.