Po Mirowie z przewodnikiem

Dowiedzieliśmy się, iż nazwa obszaru pochodzi od nazwiska twórcy Koszar Gwardii Konnej Koronnej (zwanych też Koszarami Mirowskimi) – Wilhelma Miera. Ponadto od jego nazwiska pochodzi nazwa placu Mirowskiego i Hal Mirowskich. Są to dwie neoromańskie hale targowe wybudowane w latach 1899-1901, w czasie, gdy prezydentem Warszawy był Mikołaj Bibikow, rosyjski generał. Powstały w miejscu rozebranych, osiemnastowiecznych Koszar Mirowskich, o czym w taki oto sposób informował wydany w 1893 roku „Ilustrowany przewodnik warszawski”. Mirów to bardzo ważne miejsce dla miejsca warszawskiego handlu, który ulokował się w rejonie: Placu Za Żelazną Bramą, Placu Mirowskiego, ulicy Krochmalnej, ulicy Gnojnej. 

Jest to okolica bliska memu sercu, gdyż mieszkałam i chodziłam do szkoły podstawowej nr 220, na dawnej ul. Marchlewskiego obecnej Jana Pawła. Mimo chłodnego dnia warto było wyjść z domu pospacerować, z przede wszystkim posłuchać świetnie przygotowanego do tego niedzielnego spaceru – Pana Tomasza.

W niedzielny grudniowy dzień zwiedzaliśmy z przewodnikiem Mirów leżący w dzielnicy Wola w kwadracie ulic: al. „Solidarności” – al. Jana Pawła II – al. Jerozolimskie – ul. Towarowa. Spacer prowadził Pan Tomasz Barej przewodnik z Fundacji VARSAVIANA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.