Żonkile w rocznicę powstania w getcie warszawskim w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

19 kwietnia 2016 r. W 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz otaczający go teren gdzie odbywają się uroczystości związane z rocznicą powstania w gettcie warszawskim. Na naszych kurtkach znalazły się naklejki w kształcie żonkili, które tego dnia rozdawane były przez wolontariuszy, w różnych punktach stolicy. Akcja „Żonkile” ma na celu szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil jest symbolem pamięci o Powstaniu dzięki Markowi Edelmanowi, który przetrwał powstanie i co roku, w rocznicę składał pod pomnikiem Bohaterów Getta bukiet tych żółtych kwiatów.

18 kwietnia 2015 r. 72. rocznica. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN mieści się w Warszawie.
W przeddzień 72 rocznicy wybuchu powstania w gettcie warszawskim, spotkaliśmy się  w Centrum Edukacyjnym Muzeum POLIN na warsztatach „ Między asymilacją a wykluczeniem ”. W pierwszej części zapoznaliśmy się z częścią wystawy stałej,  która mieści się na powierzchni ponad 4000 m2 i jest podróżą przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Naszym przewodnikiem i opiekunem na warsztatach był Pan Robert Szuchta.
Miejscem spotkania był hol nawiązujący swoją konstrukcją do rozstępujących się fal Morza Czerwonego. Pierwszy przystanek na wystawie zrobiliśmy przy scenie przedstawiającej akt konfederacji warszawskiej w roku 1573, następnie oglądaliśmy obraz „Taniec ze śmiercią” z roku 1680, z którego wyłania się obraz „Żyda tak brzydkiego, że nawet śmierć się jego brzydzi”. Przechodząc przez XVII wieczne miasteczko i rynek zwróciliśmy uwagę na trzy rzeczy z którymi kojarzy się Żyd: kaczka, czosnek i ryba.
W kolejnym etapie przenieśliśmy się do miejsca, w którym kultura oświecenia połowy XVIII wieku, wprowadza w życie Żydów zjawisko asymilacji (przyjęcia kultury miejsca zamieszkania). Rozbiory Polski powodują, że Żydzi trafiają do wszystkich trzech zaborów i w żadnym z nich nie czują się jak u siebie. Antysemityzm, to pojęcie które ma uświadamiać Żydom, że ich geny świadczą o tym, iż nie mogą być ani Polakami, ani Niemcami czy też Francuzami. Zagłada spowodowała ich napływ z całego świata na tereny Palestyny w drugiej połowie XX wieku.
Potem przeszliśmy do części wystawy z 1922 r., w którym dokonano zamachu na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza. W tym miejscu przewodnik opowiedział o getcie ławkowym, czyli formie segregacji narodowościowej wprowadzonej na polskich uniwersytetach w latach 30 XX wieku. Przechodząc dalej minęliśmy część wystawy dotyczącą tragicznych czasów holokaustu, później komunizmu, aby udać się do sali w Centrum Edukacji na drugą część warsztatów czyli na dyskusję na temat relacji Polaków i Żydów, przez pryzmat fragmentów filmów m.in. z 1961 r. „Świadectwa urodzenia” Stanisława Różewicza oraz najstarszego 27 letniego pułkownika z 1963 r. pt. „Przy torze” Zofii Nałkowskiej. Odwiedzając Muzeum POLIN uświadamiamy sobie, że historia Żydów w Polsce to nie tylko Holokaust!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *