Wyścig kolarski Tour de Pologne

Tour de Pologne jest to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski. Jest jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych organizowanych cyklicznie w Polsce. Całkowita długość trasy wynosi około 1200 kilometrów.
W tym roku odbył się 66. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne odbyła się w dniach od 2 do 8 sierpnia 2009 roku. Łączna długość trasy liczyła 1158,5 km. Nowością w tym roku był termin rozgrywania wyścigu, bowiem odbył się w sierpniu, a nie jak bywało w latach poprzednich miesiąc później. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce podobnie jak w poprzednich latach zaliczał się do klasyfikacji ProTour i aby nie kolidować z rozgrywanym we wrześniu wyścigu w Hiszpanii Vuelta a España organizatorom udało się zmienić termin. Zmagania zawodników zakończyły się 8.08.2009 r.  w Krakowie.

Podczas wyścigu prowadzone są różne klasyfikacje zawodników, najlepszy kolarz w danej kategorii otrzymuje koszulkę jej lidera, w której kontynuuje wyścig na następnym etapie. Te koszulki to:
– żółta koszulka – jedzie w niej lider czasowej indywidualnej klasyfikacji generalnej.
– różowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji górskiej (tzw. góral).
– granatowa koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji na najaktywniejszego.
– biała koszulka – jedzie w niej najlepszy kolarz w klasyfikacji punktowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.