Spotkanie z Jerzym Zelnikiem

Okazją do spotkania z Jerzym Zelnikiem była promocja książki „Szczerze nie tylko o sobie”. Autor opowiadał o książce m.in. tak: „Pomysł napisania książki, twórczego zmierzenia się wydarzeniami mojego życia, towarzyszy mi od dawna, niczym piosenka, którą się nuci. Nie starałem się stworzyć typowej autobiografii, zbioru wspomnień pisanych z kronikarską dokładnością. Kiedy spoglądam z dystansu na minione lata, muszę powiedzieć, że usiłowałem gonić za szczęściem – w takiej postaci, jaka w danej chwili wydawała mi się godna starań. Zamieszczone tutaj wspomnienia, ograniczone zresztą do niezbędnego minimum, są dla mnie raczej okazją do refleksji. Staram się przy tym nie zanudzać Czytelnika moralizatorstwem i kaznodziejskim tonem. Książka jest poniekąd formą publicznej spowiedzi, podczas której odważyłem się na bardzo głębokie otwarcie. Bez owijania w bawełnę, bez wybielania faktów, bez przemilczeń. To ma być moje świadectwo prawdy. Okrasiłem moją opowieść szczyptą dowcipu i sporą dawką anegdot i ciekawostek, które – mam nadzieję – sprawią, że ta narracja będzie dla Czytelnika ciekawą historią, którą czyta się z uśmiechem, refleksją, a czasem nawet z łezką wzruszenia” cytat pochodzi z notki wydawniczej.
Spotkanie prowadził Marcin Michrowski.

Jerzy Zelnik to polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie Faraon z 1966 r., w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Oprócz aktorstwa zajmuje się opracowywaniem scenariuszy do małych form teatralnych (monodramów, etiud) a także reżyserią teatralną. W latach 2005 – 2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. Z ważniejszych ról filmowych można wymienić rolę Zygmunta II Augusta w serialu „Królowa Bona”, oraz w tej samej roli w „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” u boku Anny Dymnej. Zagrał też w filmie Jacka Koprowicza pt. „Medium” oraz w „Ostatni promie”, „Zwolnieni z życia”, „Sprawa kobiet”, „Psy 2. Ostatnia krew” Władysława Pasikowskiego, „Magneto” Jana Jakuba Kolskiego. Wystąpił też w serialach: „Klan”, „Siedlisko”, „Na dobre i na złe”, „Magda M.”, „Teraz albo nigdy”. W życiu prywatnym Jerzy Zelnik ma syna Mateusza, a obecnie został po raz trzeci dziadkiem.
Od wielu lat Jerzy Zelnik jest silnie związany z polityką i spotkanie niestety zostało zdominowane właśnie przez ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.