20 do 21 września 2008 r. Piąte Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim w Warszawie.

Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim obywały się już po raz piąty w siedzibie NBP na ul. Świętokrzyskiej 11/21 w Warszawie. W ramach tego wydarzenia, przewodnik oprowadzał grupy zwiedzających po budynku i opowiedział m.in o bezpieczeństwie i pracy z pieniędzmi, pokazał gablotę ze stosem złota (np. 20 złotych sztab o wadze 12,5 kg każda, 16 sztabek kilogramowych oraz  milion złotych 10 wiązek po tysiąc sztuk 100 z oraz ich równowartość w sprasowanych brykietach zmielonych banknotów).
Obejrzeliśmy też dwie wystawy: numizmatyczną i historyczną. W Gabinecie Numizmatycznym gdzie znajdują się polskie i zagraniczne banknoty i monety oraz ich projekty, a także medale, akcje i obligacje, narzędzia do produkcji pieniędzy oraz wiele innych eksponatów związanych z bankowością. W sali imienia Władysława Grabskiego przewodnik opowiadał o wydarzeniach związanych z „180. leciem polskiej bankowości centralnej”, na tle wydarzeń z naszej historii, ilustrowanej reprodukcjami obrazów Wojciecha Kossaka, pokazał miejsce i rolę instytucji bankowych.
Na placu w podwórku NBP, w ustawionych namiotach dzieciaki miały różne gry i zabawy,  wybijano monety i odbywały się też  pokazy straży bankowej. Wspólne stoisko NBP i Europejskiego Banku Centralnego, zaprojektowane w formie sklepu, miało przybliżyć zwiedzającym tematykę euro – mamy nadzieję, że nigdy nie będzie w Polsce wprowadzone!

Opisy pobrane ze stron NBP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *