Gliwice, Łabędy, Dzierżno Małe, Pławniowice, Pyskowice, Szałsza

Gliwice to miasto położone w województwie śląskim nad rzeką Kłodnicą, w południowej Polsce. Zwiedziliśmy je dzięki uprzejmości Krystyny (gliwiczanki prawie od urodzenia), która obwiozła nas samochodem po wielu ciekawych miejscach w Gliwicach oraz okolicach miasta. Wycieczkę wytyczyły następujące punkty:
Łabędy to śluza na kanale gliwickim, której nazwa pochodzi od Łabęd, dzielnicy miasta Gliwice.
Dzierżno Małe, zbiornik poeksploatacyjny utworzony w 1938 roku przez zalanie wyrobiska popiaskowego w ujściowym odcinku Dramy do Kanału Gliwickiego (środkowa część doliny Kłodnicy w okolicach pyskowickiej dzielnicy Dzierżno).

Cmentarz Stary Żydowski mieści się przy ul. Na Piasku. Na spacer po tej nekropolii zabrała nas Pani Anna Kloza  – nauczycielka z V Liceum Ogólnokształcącego, a także przewodniczka należąca do Gliwickiego Stowarzyszenia Pamięć – Zikaron, które cyklicznie zaprasza na zwiedzanie gliwickich nekropolii (terminy).
Nowy cmentarz żydowski znajduje się przy ul. Poniatowskiego (obok Domu Pamięci Żydów Górnośląskich), został założony w latach 1902 – 1903. Obiekt jest przepięknie zrewitalizowany, a patrząc na niego dziś trudno sobie wyobrazić, że zakres wykonanych prac był tak szeroki, a modernizacja Domu Przedpogrzebowego trwała kilka lat. Na cmentarzu znajduje się grób Jakuba Kornhausera – dziadka Agaty Kornhauser-Dudy, żony prezydenta Rzeczpospolitej Polski.

Pławniowice to maleńka miejscowość położona koło Gliwic przy autostradzie A4, która słynie z malowniczego Zespołu Pałacowo-Parkowego z końca XIX wieku. Aktualnie, po remoncie i modernizacji obiekt pełni funkcję Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej. W Pałacu znajduje się część noclegowa, kaplica, sala konferencyjna i zaplecze gastronomiczne, co umożliwia organizowanie rekolekcji, dni skupienia, kongresów, przyjęć okolicznościowych, a także koncertów plenerowych.
Jezioro Pławniowice to zbiornik wodny położony na terytorium gminy Rudziniec między wsiami Niewiesze i Pławniowice, który powstał powstał w 1970 roku. Wokół wody znajdują się punkty gastronomiczne i plaże z piaskiem. To niezmiernie malowniczy teren chętnie odwiedzany przez mieszkańców.
Pyskowice. Na polu w Pyskowicach dzięki inwencji twórczej jednego z gospodarzy, ustawiane zostały słomiane Minionki. Ubrane są w niebieskie ogrodniczki ale zależności od pory roku mają różne okrycia głowy np. w grudniu mikołajowe czapki.

Stadion GKS „Piast” S.A. to nowy stadion przy ul. Okrzei.
Wieża ciśnień z 1918 roku wybudowana na rzucie koła, w stylu neogotyckim, dziś niestety nie jest użytkowana. Budowla nieotynkowana, wybudowana z cegły pełnej, o murach zwężających się ku górze, o wysokości blisko 50 m, a średnicy większej, niż 26 m. Wewnętrzny zbiornik, będący dziełem inżyniera Otto Intzne’go,
Hala Gliwice to ogromny obiekt, który niebawem zostanie oddany do użytku. Jest to nowoczesna hala sportowa, która pomieści ponad 15000 widzów. Koszt hali to ponad 300 mln zł. Powstała w miejscu dawnego stadionu XX-lecia podobnie jak w Warszawie zbudowano Stadion Narodowy, w miejscu słynnego stadionu X lecia, który przez lata funkcjonował jako Jarmark Europa.
Radiostacja Gliwice to drewniana wieża o wysokości 111 m, jest to najwyższa konstrukcja wśród istniejących drewnianych obiektów w Europie oraz najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie. Obiekt został wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 15 marca 2017 r.. Obecnie wieża i otaczające budynki tworzą oddział Muzeum w Gliwicach.
Pałacyk Szałsza położony w miasteczku Szałsza, na północ od Gliwic, przy drodze do Tarnowskich Gór. Wyremontowany pałac z otaczającą go wodą, ma niezwykłą historię i zachwyca swoją urodą. Pierwszy pałac w Szałszy został zbudowany w drugiej połowie XVIII stulecia. Jego barokowy budynek postawiono dla Anny von Winter. Jest to pałac dwukondygnacyjny, wymurowany z intensywnie czerwonej cegły, na rzucie prostokąta. Stylistycznie nawiązuje do angielskiego gotyku Tudorów. Uwagę zwracają ozdobne wieżyczki, ryzality i wieńczący budynek krenelaż. Obecnie gmach jest w rękach prywatnych i jest pięknie odrestaurowany. Pałac otoczony parkiem z wodą. Tuż obok znajduje się Klub Jeździecki „Nowy Dwór” w Szałszy.
Kościół drewniany Narodzenia Najświętszej Marii Panny znajduje się tuż obok pałacu. W nim znajduje się płyta nagrobna z nazwiskami Groelingów i ich herbem. Stoi tam również kamienny krzyż, ufundowany pod koniec XIX wieku przez jednego z członków rodu.

Po zjedzeniu wspólnego obiadu w restauracji Orient Express kliknij! nasza gliwiczanka oprowadziła nas po uliczkach centrum Gliwic pokazując nam:
Kościół katedralny p.w. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, który w ramach projektu „Renowacja 2000” zyskał nowe wnętrze. Przed głównym ołtarzem w tym kościele znajduje się tron papieski Jana Pawła II.
Kościół Wszystkich Świętych położony jest na gliwickiej starówce i jego kościelna gotycka wieża góruje nad kamienicami.
Rynek w Gliwicach ma kwadratowy kształt, a z każdego rogu odchodzą urokliwe uliczki. Na środku rynku znajduje się ratusz, a w zachodniej części fontanna z Neptunem. Kamienice znajdujące się przy rynku zostały poważnie zniszczone podczas II wojny światowej.
fontanny z Neptunem i z trzema faunami
Synagogę, a właściwie pusty plac po niej. W trakcie “nocy kryształowej” w całych Niemczech (Gliwice powróciły do Polski w 1945 roku) w wyniku zaplanowanych działań zniszczono większość synagog oraz wiele żydowskich sklepów i domów. Gliwicka bożnica była jedną ze 101 synagog spalonych podczas „Nocy kryształowej” pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, w nocy z 9 na 10.11.1938 r. Synagoga upamiętniona jest tablicą zamieszczą na sąsiadującym budynku.
Plac Krakowski, kampus Politechniki oraz budynki straży pożarnej.
Willa Caro należy do Muzeum w Muzeum w Gliwicach, które powstało w 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum). Od 1945 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach. Obecnie placówkę tworzą cztery oddziały: Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego i Radiostacja Gliwice oraz cztery działy główne: sztuka i rzemiosło artystyczne, archeologia, historia i etnografia. Swoje miejsce mają tu również specjalistyczna biblioteka oraz Czytelnia Sztuki.
Kwietniki, a właściwie rzeźby kwiatowe stanowią dość dużą ozdobę miasta. Wśród 20. kwietników można spotkać różne formy: łabędzia przy ul. Staromiejskiej, lwa na placu Niepodległości u zbiegu ul. Żabińskiego i pszczołę przy Łabędzkiej, czołg ul. Andersa, ślimaka ul. Sikorskiego oraz auto przy ul. Dworcowej , a kabriolet przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego.
Nowe Gliwice to Centrum Edukacji i Biznesu GAPR czyli kompleks czterech budynków dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice”, zlokalizowany w niewielkiej odległości od Centrum Gliwic, w pobliżu węzła „Sośnica”autostrad A4 i budowanej A1. Terenem i obiektami zarządza Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, która uruchomiła tutaj drugi w Gliwicach Inkubator przedsiębiorczości. Głównym celem tej instytucji jest pobudzanie rozwoju gospodarczego poprzez wspomaganie indywidualnej przedsiębiorczości, promocję przedsiębiorczości, tworzenie otoczenia sprzyjającego nawiązywaniu współpracy pomiędzy firmami. Najważniejszą korzyścią z przebywania w Inkubatorze jest możliwość wymiany doświadczeń i nawiązanie współpracy pomiędzy firmami oraz uczelniami mającymi swoją siedzibę w Nowych Gliwicach. Gliwice oraz okolice nas oczarowały.

Miejsca odwiedziliśmy podczas Majówki w woj. śląskim – kliknij!

21 maja 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.