Stara Praga z firmą Panasonic Polska – spacer z przewodnikami fotospacery.pl

FotoSpacer to 2w1, piękna opowieść o Starej Pradze i pogłębianie wiedzy o fotografii, które prowadzą fotospacery.pl Uczestniczyła w nim ogromna ilość ludzi, do czego zapewne przyczyniła się firma Panasonic Polska, która udostępniała do testowania aparaty fotograficzne.

Zamieszczone zdjęcia zostały zrobione nowością, ponoć jednym z najlepszych w tej chwili zaawansowanych kompaktów na rynku fotograficznym, w cenie poniżej 1000 USD. Mowa tu o aparacie Panasonic Lumix FZ-1000, który pozytywnie spisał się na wycieczce. O plusach przeczytajcie na stronie,  a z minusów ma dość wolny zoom i szybkożerną baterię. Początkowo, bez przeczytania instrukcji obsługi trudno się połapać, w niezmiernie bogatym menu.


Trasa spaceru wiodła ulicami Ząbkowską (do roku 1771 Burakową), gdzie przed przebudową około 30 drewnianych domów zostało doszczętnie zniszczonych podczas wielkiego pożaru w czerwcu 1868 roku. Współczesna rewitalizacja spowodowała, że ulica zrobiła się urokliwa, usunięto stare tory tramwajowe zachowując ich 50-metrowy odcinek. Zostawiono także fragment historycznego bruku na odcinku między Targową, a Brzeską. Przewodniczka skupiła się na opowieści o ząbkowskich kamienicach z numerami:
6 – Dom Róży Kwiatkowskiej z wiernie zrekonstruowaną, drewnianą galerią od strony podwórza.
11 – Icka Hersza Jahrmana, w której na ścianach dawnej stolarni odnaleziono malowidła świadczące, iż kiedyś w tym miejscu mieścił się jeden z ponoć 450 żydowskich domów modlitwy w Warszawie,
14 – najstarszą z roku 1866, należąca do Elżbiety Barbary Podbielskiej, która przetrwała wielki pożar ulicy,
7 – Szmula Kaliny, została rozbudowany o trzecie piętro, a około roku 1910 o czwarte.
3 -Władysława Sikorskiego, dwupiętrowa z podwórkiem z piękną kapliczką, oficyną i stajnią. Zatrzymaliśmy się tu na pokaz tańca i sesję fotograficzną Debory i Marcina z Teatru Tańca Test. Na fasadzie budynku znajduje się odrestaurowany zgodnie z oryginałem balkon z balustradami. Zaraz obok minęliśmy „Matecznik Anielski”, początkowo z czterema, a obecnie z trzema aniołkami.
2 – Kamienica Szejna i Tychońskiego, w której mieści się Retro – Praga, gdzie na zakończenie spaceru gościli nas przemili właściciele! Tuż obok znajduje się brama z przejściem na podwórko, wylepiona gazetami z lat 80-tych.
Potem przeszliśmy na Brzeską czyli ulicę kolejarzy, dorożkarzy oraz współczesnych artystów. Na rogu Ząbkowskiej i Brzeskiej, pod numerem 24 znajduje się budynek, który służył przed wojną za siedzibę filii PAST-y (centrali telefonicznej). Głównym celem wędrówki wzdłuż ulicy Brzeskiej były murale – „Morze dla Brzeskiej” „Wielka gęś przy Brzeskiej”, „Plaża na Brzeskiej”. Zatrzymaliśmy się też przy starym młynie, gdzie widnieje napis „Tęsknię za Tobą Żydzie”, który był elementem performance Rafała Betlejewskiego  – dziennikarza polskiego radia RDC. Z Targowej przeszliśmy na Sporną (obecnie Sprzeczną), potem Kępną w stronę Portu praskiego. Wycieczkę zakończyliśmy przy starej bramie Bazaru Różyckiego na Targowej, gdzie obok powstaje Muzeum Warszawskiej Pragi. To był nasz pierwszy spacer, z pasjonatami fotografii. Szczególnie zachwyciła nas przecudowna maleńka fotografka – rodzicom przekazujemy ukłony za zgodę na publikację tego zdjęcia.

21 września 2014 r. Stara Praga z firmą Panasonic Polska w Warszawie – spacer z przewodnikami fotospacery.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.