22 lipca 2014 r. Marsz Pamięci 2014 w Warszawie – 72 rocznica hołdu dla ofiar Zagłady Żydów

Dzisiaj obchodzimy 72 rocznica rozpoczęcia przez Niemców likwidacji getta. Aby oddać hołd zmarłym, zorganizowany został Marsz Pamięci. Trasa Marszu Pamięci prowadziła ulicami: Stawki, Karmelicka, Dzielna, Jana Pawła II, Nowolipki. Marsz rozpoczął się o godzinie 18:00 spod pomnika Umschlagplatz,  który stoi przy ulicy Stawki róg Dzikiej w Warszawie. Mury pomnika otaczają z trzech stron fragment dawnego Umschlagplatzu.
Zanim Marsz Pamięci 2014 wyruszył, przy pomniku nastał czas wspomnień. Największe wrażenie zrobiła na nas opowieść o dzieciach bawiących się w tym miejscu na podwórku, które w ciepły lipcowy dzień 1942 roku zostały zgarnięte do wagonów śmierci i nigdy już nie wróciły do swoich rodziców. Smutne były też białe wstążki z imionami ofiar niesione przez uczestników marszu. Grupa wolontariuszy dzielnie czuwała nad zgromadzonymi!
Patronem tegorocznego upamiętnienia jest Emanuel Ringelblum, twórca podziemnego archiwum getta warszawskiego,  którego odnalezienie po wojnie stało się bezcennym źródłem wiedzy o Zagładzie. Dlatego celem marszu był skwer przy ulicy Nowolipki, gdzie te zbiory zostały odnalezione. Marsz pamięci 2014 zgromadził bardzo dużo ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *