Poznań

Poznań to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolskim, w dolinie rzeki Warty. Szacuje się, że w całym powiecie poznańskim zamieszkuje ok 1. miliona osób. Poznań to organizator Międzynarodowych Targów Poznańskich o przeróżnej tematyce: rolnicze, zoologiczne, budownictwa, energetyki, mebli, fantastyki czy medycyny. Jest miastem często odwiedzanym przez turystów. Aktualnie, od kilku lat w totalnym remoncie. Na niepodległościowe święto Marcina 2023, wyglądał tak:

Warto jednak pospacerować po Starym Rynku (chociaż teraz to trudne ze względu na remont) i zobaczyć:
renesansowy ratusz (z wieży którego w południe wysuwają się koziołki),
domki budnicze (nazwa powstała od Bractwa Budników, o czym zaświadcza herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Budnicorum Fraternitis),
-studzienkę Bamberki symbolizującą Bambrów czyli potomków kolonistów niemieckich przybyłych do podpoznańskich wsi w początku XVIII w. z okolic Bambergu w Bawarii. Zasiedlili oni wioski, które zostały później włączone do miasta Poznania w charakterze dzielnic: Dębiec, Rataje, Jeżyce, Wildę, Winiary, Żegrze.
Farę Poznańską – barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
koziołki na tle Urzędu Miasta (wcześniej było to dawne kolegium jezuickie),
Plac Wolności, na którym odbywają się uroczystości a w święta jarmarki,
Bibliotekę Raczyńskich – zbudowana w latach 1822-1828, obecnie w budynku mieści się księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe,
Hotel Bazar Poznański – historyczny kompleks, na który składają się: zabytkowy Hotel Bazar (aktualnie w remoncie), galeria sklepów oraz powierzchnia biurowa.
Hotel Rzymski – aktualnie najstarszy czynny hotel w Poznaniu.
Stary Browar – Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu, gdzie gdzie natknęliśmy się na ławkę zrobioną z biało – czarnego marmuru „Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu” autorstwa Piotra Kurki.

Jeżyce to dzielnica do której też warto się wybrać, gdyż jest ściśle związana z Bamberami, bowiem w 1729 roku zostały zasiedlone przesiedleńcami Bambergu.

Kiedy Jeżyce w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w obręb miasta Poznania były przełomem dla ich rozwoju. W miejsce wiejskich budynków zaczęto wytyczać nowe ulice oraz stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe. W odróżnieniu od innych dzielnic nie zniszczono tutaj historycznego historycznego zarysu dawnej wsi Jeżyce. W okresie po II wojnie światowej wybudowano bloki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Sercem osiedla Jeżyce jest Rynek Jeżycki, na którym znajduje się bazar ze straganami z zielonym dachem, tuż obok przy ulicy Dąbrowskiego Kino Rialto, Bar Jeżycki, kawałek dalej Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej, a także Teatr Nowy.


Poznań to także prężnie rozwijający się ośrodek naukowy i kulturalny (opera, filharmonia, balet, teatry, kina, muzea, galerie sztuki).
-Teatr Polski otwarty w 1875 rok, jest najstarszym spośród działających w Poznaniu teatrów,
-siedziba Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego,  która mieści się w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, założona w 1947, przy czym salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uważana przez znawców za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce
-Zamek Cesarski  budowany w latach 1905 – 1910, obecnie pełni rolę nowoczesnego Centrum Kultury,
-pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, dwa stalowe krzyże czyli symbol śmierci i zmartwychwstania tuż obok monumentu z głową orła.
-hol dworca kolejowego Poznań Główny został wyremontowany i oddany przed rozpoczęciem Euro 2012, w jego obrębie funkcjonują kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale, a także informacja kolejowa.

Zdjęcia w mgle listopad 2016 r.

Majówka 2015
Podczas majowego pobytu w Poznaniu, udało nam się zobaczyć kilka pięknych miejsc.
-Stary Rynek, a na nim Ratusz (uważany za najpiękniejszy budynek renesansowy).
-Wzgórze Przemysława z odbudowanym Zamkiem Przemysława.
-Odwach, budynek, który obecnie jest siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dzieło architekta królewskiego Jana Christiana Kamsetzera, przykład budownictwa klasycystycznego ery Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przepiękna fasada zwieńczona kartuszami herbowymi Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Poznania i fundatora Kazimierza Raczyńskiego.
-Farę na ul. Gołębiej, z zachwycającym wprost wnętrzem (żałowaliśmy, że nie mogliśmy posłuchać brzmienia organów Friedricha Ladegasta) i przepiękną fasadą. Fara poznańska jest otoczona budynkami dawnego Kolegium Jezuickiego (obecny Urząd Miasta). Nocna iluminacja dodaje temu miejscu, jeszcze więcej uroku.
-Kościół Wszystkich Świętych oraz Pawilon Nowa Gazownia (koncertowe i artystyczne miejsce na mapie Poznania).
-Ostrów Tumski, a w nim najstarszy zabytek Poznania – Bazylikę archikatedralna św. Piotra i św. Pawła.
-Śródkę, część Poznania, którą włączono do miasta w 1800 roku. Tam znajduje się m.in. kościół pw. św. Małgorzaty (rzymskokatolicki), Klasztor Filipinów – obecnie Szkoła Katedralna i Poreformacki kościół pw. św. Kazimierza (obecnie polskokatolicki).
-Most Biskupa Jordana to nowy most otrzymał imię biskupa Jordana — pierwszego biskupa diecezji poznańskiej i Polski.
-Bibliotekę Raczyńskich z fasadą przypominającą Luwr na Placu Wolności, a przed nią fontannę.
-Hotel Bazar  (Symbol oporu wobec Prus, centrum polskości w czasie zaborów. Miejsce, z którego płomienna przemowa Ignacego Paderewskiego poruszyła Wielkopolan, prowadząc do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego)
-Zamek Cesarski (przy ul. Św. Marcin, gdzie 11 listopada przechodzi parada) został zaprojektowany przez Franza Schwechtena w stylu neoromańskim. Obecnie gospodarzem budynku jest Centrum Kultury.
-Stary Browar fb to centrum handlowe, na bazie powstał na bazie dawnego Browaru Huggera z 1844r., gdy do Poznania przybył Ambrosius Hugger – piwowar z Wirtembergii.
Widzieliśmy też kilka pomników m.in. studzienka Bamberki, Starego Marycha, Ignacego Łukasiewicza wynalazcy lampy naftowej oraz koziołków (nawiązujący do atrakcji miasta – koziołków, które zawsze o 12:00 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.