Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Muzeum Henryka Sienkiewicza mieści się w Oblęgorku. Henryk Sienkiewicz  to żyjący w latach 1846 – 1916 polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, a w 1905 r. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury  za całokształt twórczości.

Henryka Sienkiewicza urodził się w Woli Okrzejskiej, które też odwiedziłam – kliknij, a zmarł w Vevey.
Był autorem powieści m.in. Trylogii: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886), Pan Wołodyjowski (1888). Następnie w 1896 r. Quo Vadis, w 1900 r. Krzyżacy, a w 1912 r. W pustyni i w puszczy.

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Na terenie muzeum dostępna jest wystawa stała, przez którą przechodząc wraz z przewodnikiem można wysłuchać opowieści o życiu i pracy Sienkiewicza. Obiekty, ważne dla tego miejsca to:
-Pracownia Henryka Sienkiewicza, wyposażona oryginalnymi meblami, stanowiącymi własność pisarza m.in. dębowe biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy” oraz biureczko mahoniowe należące do pierwszej żony Sienkiewicza, przy którym napisał wiele rozdziałów Trylogii.
-Salon, w którym skupiało się rodzinne i towarzyskie życie mieszkańców Oblęgorka.
-Jadalnia z dębowym stołem z krzesłami oraz jesionowym kredensem pochodzącym z posagu pierwszej żony.
-Palarnia (umeblowanie palarni zostało odtworzone gdyż oryginał nie zachował się do naszych czasów).
-Sypialnia w której stoi drewniane, rzeźbione łóżko Sienkiewicza.
Na pierwszym piętrze w 2012 roku oddano do zwiedzania nowoczesną multimedialną wystawę biograficzno-literacką. Ciekawostkę stanowi makieta pociągu upamiętniającego 1924 r. i uroczystości sprowadzenia trumny z ciałem Sienkiewicza m.in. przez Lozannę, Berno, Zurych, Innsbruck, Wiedeń, Pragę, Pardubice i Ołomuniec. W Częstochowie trumnę wyniesiono z wagonu i konnym karawanem, w towarzystwie tłumów, Sienkiewicza przewieziono pod Jasną Górę. Po uroczystościach trumna wróciła do pociągu aby przez Radomsko, Piotrków Trybunalski oraz Skierniewice dotrzeć do Warszawy.

25 czerwca 2016 r. miejsce odwiedzone podczas czerwcówki 2017 – kliknij tu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.