27 do 29 maja 2016 r. Festiwal Świdermajer w Otwocku

Festiwal Świdermajer trwał się przez trzy dni w Otwocku, była to już jego piąta edycja.
Finał Festiwalu zaplanowano na niedzielę 29 maja 2016 r. na terenie Muzeum Ziemi Otwockiej. Wśród atrakcji tego dnia zorganizowano warsztaty dla całych rodzin m.in. stolarskie (zostawiliśmy swój wkład w kultywowanie tradycji świdermajer) snycerskie, pirofraficzne (wypalanie w drewnie), ceramiczne prowadzone przez Zakątek ceramiczny Gliniana Chatka, warsztaty „folia/taśma” prowadzone przez Klub Batory Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Można też było podpatrzeć jak powstaje fotografia kreatywna i zrobić sobie zdjęcie w wędrującym Studio „Jak to się robi„, a z Grupą Ratowniczą Musso4x4, poduczyć się sposobu udzielania pierwszej pomocy. W bufecie goście mogli posilić się pysznymi daniami serwowane przez Restaurację Soplicówka. Na imprezie zaprezentowano wystawy: „Świdermajer: kicz”, „Dziedzictwo linii otwockiej” oraz wystawy poświęcone historii i architekturze Otwocka. Podczas festiwalu na scenie koncertowały zespoły: Primary, Pokey Blues, Miejscovi, Leski oraz Świdermajer Orkiestra.

W salach Muzeum Ziemi Otwockiej goście festiwalu mogli zobaczyć stałe ekspozycje m.in. Świdermajer” – drewniana architektura linii otwockiej, kultura ludowa regionu kołbielskiego czy też dzieje i kultura Żydów otwockich. Ponadto spotkanie z P.Wiktorem Lachem – Społecznym Konserwatorem Zabytków upewniło nas, że jest duża szansa, aby zabytkowe zabudowania w stylu Świdermajer przetrwały i zostały ocalone od zniszczenia i zapomnienia.

Ogromną atrakcją nie tylko dla nas była wycieczka piętrowym autobusem po otwockich świdermajerach. Przewodnikiem był Pan Marcin Michalczyk pracownik muzeum i działacz Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, który dzięki doskonałemu przygotowaniu przybliżył z dużą lekkością historię Otwocka. Dotarliśmy też do szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy którego początki sięgają już 1890 r. Jest to jedna z największych i najstarszych placówek w Polsce, zajmujących się leczeniem gruźlicy i chorób płuc. Twórcą pojęcia „świdermajer” (od pojęcia biedermeier) jest najprawdopodobniej Konstanty Ildefons Gałczyński, który w wierszu „Wycieczka do Świdra” napisał tak:
One stoją wśród sosen
jak upiory w przedpieklu
i mówią smutnym głosem
o radościach FIN DE SIÈCLE’U;
wzięte z ryciny żywcem:
„ŚWIĄTYNIA BOGINI KALI”
też z drzewa są, jak skrzypce,
na których walce grali.
[ … ] Te wille, jak wójt podaje,
Są w stylu „świdermajer”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *