Wóz Drzymały oraz Jarocin, Gostyń, Leszno, Rakoniewice, Wolsztyn, Zielona Góra, Rostarzewo, Drzymałowo i Rogalin.

Naszym celem było zobaczenie słynnego Wozu Drzymały ale przy okazji udało nam się zobaczyć wiele innych równie ciekawych miejsc – Jarocin, Gostyń, Leszno, Rakoniewice, Wolsztyn, Zielona Góra, Rostarzewo, Drzymałowo i Rogalin.
➡️Jarocin. Turyści najczęściej odwiedzają: Kościół Św. Marcina w Jarocinie, a potem Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie i Ratusz w Jarocinie. Miasto słynie z festiwali muzyki młodzieżowej, szczególnie kultowego Festiwalu Muzyków Rockowych.
➡️Gostyń w województwie wielkopolskim, gdzie znajduje się piękny stary dworzec, rynek i firmowy sklep „z krówką”. Z historii Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu wynika, że mleczarnię zarejestrowano w lipcu 1889 r., a w 1919 r. mleczarnia otrzymał dzisiejszą nazwę nazwę. W 1929r. Spółdzielnię wizytował Prezydent II RP Ignacy Mościcki, kolejno była upaństwowiona w 1951 r., a w 1957 r. odzyskała status Spółdzielni, a rozpoczęcie produkcji śmietanek i mleka UHT nastąpiło w 1996 r.
➡️Leszno miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim. W Lesznie znajduje się starówka i piękny Ratusz zbudowany jako barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, która jest siedzibą władz Leszna. Jest uznawany za jeden z piękniejszych ratuszy w Wielkopolsce.
➡️Rakoniewice gdzie znajduje się  Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach oraz fontanna ze strażakami. W tych dniach  (28-29.08.2009 r.) odbywały się Dni Rakoniewic i dzięki temu załapaliśmy się na imprezę!

➡️Wolsztyn, to miasteczko, w którym zarezerwowaliśmy sobie noclegi nad jeziorem wolsztyńskim. Rano udaliśmy na spacer po Wolsztynie oraz na wycieczkę z przewodnikiem po parowozowni. Wolsztyńska parowozownia powstała w 1907 roku. Jednak pierwsza linia kolejowa dotarła tu już w roku 1886. Była to licząca 22,7 kilometry trasa z Wolsztyna do Zbąszynka otwarta 1 czerwca 1886 roku. W 1896 roku Wolsztyn miał już połączenie kolejowe z Lesznem, a dwa lata później także z Grodziskiem Wielkopolskim i dalej z Poznaniem. W 1898 oddano do użytku rownież linie do Sulechowa. Natomiast odcinek do Nowej Soli został ukończony dopiero w roku 1908. Tak więc Wolsztyn znalazł się na szlaku pięciu linii kolejowych: do Poznania (332 i 329), do Leszna (328), do Zbąszynka (328), do Sulechowa (332) oraz do Nowej Soli (348). W Wolsztynie na ulicy Dworcowej 27, znajduje się kultowy BAR „BLIŹNIAK” z niezłą pizzą.


➡️Zielona Góra
 położona w zachodniej Polsce, na zboczu doliny rzeki Odry w miejscu, gdzie przecina ona pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Zielona Góra jest miastem zabytkowym, urokliwe jest Stare Miasto oraz przedwojenne wille wzdłuż alei Niepodległości. Znajduje się tu też wiele budynków o unikalnej architekturze np. teatr zaprojektowany przez Oskara Kaufmanna. Oprócz pięknych niewielkich kamienic w najstarszej części miasta, jest tu też wiele budynków postindustrialnych dostosowanych do nowych funkcji mieszkalnych.
Palmiarnia. Zachwyciła nas Palmiarnia na Wzgórzu Winiarskim, a wchodzą na górę podziwialiśmy widoki, pola winogron, rzeźbę konia wykonano na wystawę zorganizowaną podczas igrzysk olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, wyrzeźbioną przez Józefa Thorak. Na okrągłym placyku przy wejściu znajduje się imponująca fontanna wykonana z czarnego granitu, w formie pływającej kuli z wygrawerowaną mapą świata. W palmiarni znajduje różne odmiany roślin, a na dole wiele atrakcji wodnych i kawiarnia. Obecna Palmiarnia to piąta już wersja budynku.

➡️ Rostarzewo. W drodze powrotnej pobawiliśmy się na Dożynkach (na paradzie traktorów i koncercie) w Rostarzewie. Na uwagę w Rostrzewie zasługuje barokowy Ratusz zbudowany w 1768, a restaurowany 1954. Jest murowany, otynkowany, na kamiennej podmurówce, zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu, jednopiętrowy, częściowo podpiwniczony. Na osiach obu głównych elewacji, trzyokiennych, lekko zrytualizowanych, bramy przejazdowe wiodące do sieni na przestrzał budynku. Dach wysoki, polski łamany, czterospadowy, pokryty gontem, na dachu znajduje się czworoboczna wieżyczka zegarowa z zabytkowym mechanizmem zegara, zwieńczona stożkowym daszkiem z kulą i chorągiewką z datą 1768. W 2015 r. ratusz ten został gruntownie odrestaurowany. Przepadł jednak zabytkowy mechanizm zegara, ściągnięty z wieży wiele lat przed remontem. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy – neoromański kościół filialny, wybudowany jako świątynia ewangelicka w 1866 roku. Po 1945 poświęcony i użytkowany przez rzymskokatolicką parafię św. Józefa.
➡️ Drzymałowo gdzie przy Gościńcu „U Michała” znajduje się Wóz Drzymały.
Cyrkowy wóz Drzymały, który urósł do rangi symbolu walki o polskość.
➡️Rogalin. Na koniec odwiedziliśmy park i pałac w Rogalinie. Pałac w Rogalinie wybudował w latach 1770-1776 Kazimierz Raczyński. Ważną jego częścią stał się też kościół-mauzoleum, który mieszcząc w podziemiach kryptę grobową o neogotyckiej dekoracji, na zewnątrz przypomina słynną antyczną świątynię zw. Maison Carée w Nîmes.  Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez władze PRL i w 1949 roku stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

2009 r.

One thought on “Wóz Drzymały oraz Jarocin, Gostyń, Leszno, Rakoniewice, Wolsztyn, Zielona Góra, Rostarzewo, Drzymałowo i Rogalin.

  1. Palmiarnie uwielbiam. Byłam w Zielonej Górze lata temu i słabo pamiętam, a ostatnio zwiedziliśmy z rodziną palmiarnię w Poznaniu 🙂
    Najmniejsza, jaką widziałam, jest w Parku Oliwskim w Gdańsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.