Narty Góra Kamieńsk i Bełchatów

Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk położony jest 180 km od Warszawy, na terenie zewnętrznego zwałowiska Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, na wysokości 386 m n.p.m. W skład kompleksu wchodzą:
– czteroosobowy wyciąg krzesełkowy firmy Doppelmayr z ruchomym chodnikiem o długości 750 m,
– wyciąg talerzykowy o długości około 700 metrów,
– wyciąg talerzykowy dla początkujących narciarzy o długości około 160 metrów.
Wyciąg krzesełkowy został oddany do użytku w 2004 roku, dwa lata później dobudowano dwa wyciągi orczykowe. Z drugiej strony góry znajduje się elektrownia, składająca się z 15 turbin wiatrowych, każda o wysokości 125 m. Elektrownia została uruchomiona latem 2007 roku. Łopaty turbin wydaję w nocy bardzo charakterystyczny dźwięk.

Drogę z Warszawy do Kamieńska 180 km pokonaliśmy błyskawicznie, bowiem raniutko w niedzielę drogi były puste. Zostawiliśmy torby w kwaterze u Basieńki (adres) znajdującej się 500 metrów od ośrodka i wyruszyliśmy na stok.

Miasteczko Kamieńsk położone jest 7 km od stoku. Żyje tu ok 3 tyś mieszkańców. Podczas II wojny światowej Kamieńsk został zbombardowany przez Luftwaffe (siły powietrzne Trzeciej Rzeszy) i legł w gruzach. Ocalały jednak 3 obiekty: szkoła podstawowa, kościół parafialny świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz pomnik Tadeusza Kościuszki. Mieliśmy nadzieję, że zjemy w miasteczku obiad jednak jedynymi punktami z gastronomią były dwa duże markety: DINO oraz Delikatesy Centrum, w których zakupiliśmy półprodukty, i przygotowaliśmy  sobie obiad na kwaterze.

Bełchatów to miasto w województwie łódzkim, które odwiedziliśmy w drodze powrotnej do Warszawy. Położone nad rzeką Rakówką, ok. 50 km na południe od Łodzi i ok. 25 km na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego. Zamieszkuje je ok. 60 tyś mieszkańców. Piąte pod względem ludności miasto województwa łódzkiego.
Herb miasta Bełchatów przedstawia w błękitnym polu drzewo na zielonym wzgórzu, o liściach złotych, owocach czerwonych i czarnym pniu, wokół którego opleciony jest czerwony wąż, pod drzewem z prawej postać Adama, z lewej postać Ewy z włosami złotymi i takimiż liśćmi figowymi. W samym centrum miasta znajduje się Plac Gabriela Narutowicza, dawniej (od 1925 roku) zwany Starym RynkiemTuż obok znajduje się Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z ogrodzeniem ozdobionym muralem. Ciekawym projektem jest plenerowa biblioteka w kształcie litery B jak Bełchatów. Na przeciwko rynku znajduje się budynek Urzędu Miasta Bełchatów.
Nasza wizyta zakończyła smakowitym obiadem w orientalnym barze – wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.