Cmentarz Żydowski z przewodnikiem z portalu Anegdoty warszawskie

Uczestniczyliśmy dzisiaj w spacerze po kirkucie – cmentarzu żydowskim, który został zorganizowany przez przewodników z portalu Anegdoty warszawskie (Martę Lasecką i Piotr Kruze). Zgromadzeni uczestnicy dowiedzieli się, że drugim pod względem wielkości skupiskiem Żydów, na świecie przed II wojną światową była Warszawa. Przewodnicy opowiadali też o ważnej roli Żydów na świecie, a także o zwyczajach związanych z ich pochówkiem. Nagrobne macewy (dekoracyjne płaskorzeźby) oznaczają kim byli i co w życiu robili?! Przykładowo dla osoby pochodzącej z rodu kapłańskiego (kohena) na macewie znajdują się złożone w geście modlitwy dłonie, dla potomka rodu lewitów – dzbanek, dla uczonego lub rabina – korona Tory lub księga, dla kobiety świecznik, dla potomków pokolenia Judy – lew.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od historii pomnika Janusza Korczaka (a właściwie Henryka Goldszmita) polsko-żydowskiego lekarza, pedagoga, pisarza, który w 1926 zainicjował wydanie tygodnika tworzonego z autentycznych listów i materiałów nadsyłanych przez dzieci do żydowskiego dziennika „Nasz Przegląd”.

Stojąc przy grobach wysłuchaliśmy o życiu: –Zamenhofa (Eliezer Lewi Samenhof) polsko-żydowskiego lekarz okulisty, inicjator powstania języka esperanto.
– Czerniakowa – prezesa Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie, a w latach 1939−1942 prezes warszawskiego Judenratu.
– Wawelberga – finansisty, współwłaściciela Domu Bankowego Hipolit Wawelberg w Warszawie.
– Ludwika Maurycy Hirszfeldurodzonego w biednej rodzinie, który dzięki ogromnej determinacji został wspaniałym lekarzem.
– Samuela Orgelbranda wydawcy pierwszej polskiej nowoczesnej wielotomowej encyklopedii.
– Michała Landau polskiego szachisty  pochodzenia żydowskiego, czołowego zawodnika Warszawy, przemysłowca.
– Henryk Wohl 
dyrektora Wydziału Skarbu Rządu Narodowego, który w czasie trwania powstania styczniowego uczestniczył w Rządzie Narodowym i apelował do ludności o udzielenie pożyczki. W odpowiedzi na ten apel zebrano blisko sześć milionów ówczesnych złotych.
– Ester Rachel Kamińskiej, z domu Halpern jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych, założycielki Teatru Żydowskiego w Warszawie.
– Marka Edelmana – polskiego działacza politycznego i społecznego żydowskiego pochodzenia, lekarza kardiologa, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawalera Orderu Orła Białego.
To był nasz pierwszy spacer po tak dużym i dobrze zachowanym kirkucie, a stare macewy zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.