Polska – Warszawa – Rzeszów – Ukraina (Lwów, Żółkiew) – Przeworsk – Łańcut – Rzeszów – Warszawa

Trasa majowej wycieczki przebiegała od 3 do 8 czerwca 2015 r. samolotem z Warszawa do Rzeszowa a potem samochodem na Ukrainę (Lwów, Żółkiew) z powrotem do Polski przez Przeworsk-Łańcut-Rzeszów, aby samolotem wrócić do Warszawy.
Rzeszów Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice”, zabudowa Starego Rynku oraz Ratusza Miejskiego na Starówce, Kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława, Muzeum Dobranocek PRL-u. Ponadto fontanna multimedialna, zlokalizowana na placu przy al. Lubomirskich, obok zamku, która składa się z pięciu niewielkich fontann kwiatów, jednej fontanny mokrej w kształcie koła z wyciętą ćwiartką oraz najważniejszej, fontanny interaktywnej.

Droga na Ukrainę przebiegła nam bezproblemowo ale zawsze trzeba brać pod uwagę długie oczekiwanie na granicy polsko-ukraińskiej. O Ukrainie (Lwowie i Żółkwi) zrobiliśmy oddzielny wpisy- kliknij tu oraz kliknij tu! Na 4. zdjęciach poniżej – klimat lwowski.

W drodze powrotnej do Warszawy udało nam się zobaczyć:
Przeworsk Bazylika Kolegiacka p.w. Ducha Świętego oraz wieżę, która po zakończonej rewitalizacji obiektu  została zaadoptowana jako taras widokowy i punkt obserwacyjny dla turystów, Muzeum  Zespół  Pałacowo-Parkowy w Przeworsku.

Łańcut Muzeum Zamek w Łańcucie, którego historia sięga średniowiecza ok. 1349 i wiąże się ją z królem Kazimierzem Wielkim. Potem Łańcut należał kolejno do Pileckich, Stadnickich, Lubomirskich i Potockich.
Aktualnie w skład zwiedzanych obiektów wchodza sam Zamek, Oranżeria, Stajnie i Wozownia, Dział Sztuki Cerkiewnej, Storczykarnia (klitnij tu), Historia Miasta i Regionu oraz przepiękny park otaczający zamk.
Synagoga w Łańcucie znajduje się na ul. Zamkowej, została wzniesiona w 1761 r. Budowę sfinansował Stanisław Lubomirski. W 1939 r. hitlerowcy podpalili synagogę w Łańcucie, ale ocalała dzięki prośbom właściciela zamku Alfreda Potockiego, pozwolono ugasić pożar. Spaleniu jednak uległo drewniane wyposażenie. W latach 60-tych odrestaurowana, a następnie od 1983 do 1990 przeszła gruntowny remont. Na zewnątrz skromna, ale jest po prostu zachwycająca w środku. Po środku sali znajduje się murowana bima, cztery grube kolumny wspierają sklepienie, a między nimi tworzy się mała kopuła. Na sklepieniu bimy polichromia z biblijnym lewiatanem. Nad bimą jest polichromia z 1906 r., przedstawiająca sceny biblijne: kuszenie Adama w raju, ofiarę Kaina i Abla, arkę Noego i ofiarę Izaaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.