30 czerwca do 14 lipca 2012 r. Wakacje w Bułgarii 2012 r. Słowacja, Rumunia, Bułgaria -Biala, Obzor, Nesebar, Szkorpilowci, Irakli, Warna, Złote Piaski, Sofia, Serbia (Belgrad),Czechy

Wakacyjna objazdówka prowadziła nas autostradami z Polski poprzez Słowację, Rumunię Bułgarię, Serbię, Czechy.
Bukareszt. Tu był nasz pierwszy przystanek na zwiedzanie. Bukareszt to stolica Rumunii, która od 1 stycznia 2007 r. należy do Unii Europejskiej. Zafascynował nas ogromny Pałac Parlamentu znany jako Pałac Ludowy, który posiada 12 nadziemnych kondygnacji, pod ziemią znajduje się osiem poziomów, z których cztery wciąż nie są wdrożone do eksploatacji, a także Arcul de Triumf – łuk triumfalny usytuowany w północnej części Bukaresztu.
Bułgaria była naszym docelowym miejscem wakacji, a dokładnie mała miejscowość Biala, gdzie mieliśmy kwaterę i bazę wypadową do zwiedzania innych miasteczek. Biala znajduje się tuż obok Obzoru i jest ukochanym miejscem na ziemi – Bliźniakowskiej.
Obzor – jest typowo turystycznym miastem położonym nad brzegiem Morza Czarnego w połowie drogi między Złotymi Piaskami a Słonecznym Brzegiem.
Nesebar – przyciąga do siebie codziennie setki wczasowiczów. Miasteczko jest widoczne z plaży, po prawej stronie można zobaczyć charakterystyczny osiemnastowieczny wiatrak na grobli, a za nim rozpościera się już sama miejscowość położona na skalistej wyspie. W samym miasteczku panuje niepowtarzalny klimat wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Są one częściowo drewniane, parter mają zbudowany z jasnego kamienia, natomiast wyżej jest ciemne drewno, ukoronowane czerwonymi dachówkami. Odwiedziliśmy też Aqua Park Nessebar.
Szkorpilowci – W czasach komuny słynny kurort z dużą plażą. Obecnie straszy stary zamknięty most w Szkorpilowci, wysunięty do morza. Na południe od Warny na 12-sto kilometrowym odcinku ciągnie sie najdłuższa z bułgarskich plaż – Kamczija Szkorpiłowci.
Irakli – jest małą bułgarską nadmorską wioską. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Morza Czarnego. Położona jest 9 km od miasta Obzor, 3 km od Bania i 27 km od Słonecznego Brzegu. Irakli nie posiada prawie wcale bazy turystycznej. Plaża ma długość ok. 3 km i jest częściowo skalista. Latem tuż przy niej można spotkać wiele rozbitych namiotów (od czerwca do września). Na jednym krańcu plaży znajdują się bungalowy, pozostała część wybrzeża objęta jest ochroną.
Warna (bułg. Варна) – miasto w Bułgarii, port nad Morzem Czarnym. Ma 335 tys. mieszkańców (2006). Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie).
Złote Piaski (bułg. Златни Пясъци Zlatni Piasăci) – bułgarski kurort na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 kilometrów na północ od Warny. Złote Piaski to najpopularniejszy kurort Bułgarii, którego budowa rozpoczęła się w 1957 roku. Obecnie znajduje się tam ok. 100 hoteli, wille, kasyna oraz przystań jachtowa, park wodny, baza jeździectwa i inne atrakcje turystyczne. Złotych Piasków Bliźniakowscy nie lubią, bo zbyt dużo ludzi i nie ma intymności.
Sofia (stolica Bułgarii) – w drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na zwiedzanie w stolicy Bułgarii Sofii.
Belgrad w Serbii –  Republika Serbii (serb. Република Србија) – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata.
Czechy – powrót do domu przez Czechy do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *