30 czerwca do 14 lipca 2012 r. Wakacje w Bułgarii 2012 r. Słowacja, Rumunia, Bułgaria -Biala, Obzor, Nesebar, Szkorpilowci, Irakli, Warna, Złote Piaski, Sofia, Serbia (Belgrad),Czechy

Wakacyjna objazdówkę z Polski poprzez Słowację, Rumunię do Bułgarii, a w powrotnej drodze przez Serbię, Czechy do Polski wytyczyliśmy głównie szerokimi drogami i autostradami. Droga przebiegała sprawnie bez większych komplikacji.
Rumunia – Bukareszt. Pierwszym dłuższym przystankiem w naszej wakacyjnej podróży była stolica Rumunii. Widać, już na pierwszy rzut oka, jak to uciemiężone przez bezwzględne rządy Nicolae Ceaușescu zmienia swój wygląd, a wręcz rozkwita.Pałac Parlamentu znany jako Pałac Ludowy (posiadający 12 nadziemnych kondygnacji i osiem poziomów pod ziemią, który powstał 1965 roku kiedy to Nicolae Ceaușescu nakazał wyburzenie kilku dzielnic Bukaresztu) przytłoczył nas swym ogromem. Duże wrażenie zrobił na nas łuk triumfalny (Arcul de Triumf) usytuowany w północnej części Bukaresztu – kliknij!

Po zwiedzeniu, posileniu się wyruszyliśmy w dalszą podróż do Bułgarii. Szczęśliwie dotarliśmy do Białej w Bułgarii, gdzie u Róży zarezerwowaliśmy sobie dwa pokoje z łazienkami i dostępem do kuchni. 
Bułgaria – 
Biała znajduje się tuż obok Obzoru i jest naszym ukochanym miejscem na ziemi.
Obzor – jest typowo turystycznym miastem położonym nad brzegiem Morza Czarnego w połowie drogi między Złotymi Piaskami a Słonecznym Brzegiem.

Nesebar przyciąga w okresie letnim ogrom turystów. Miasteczko jest widoczne z plaży, po prawej stronie można zobaczyć charakterystyczny osiemnastowieczny wiatrak na grobli, a za nim rozpościera się już sama miejscowość położona na skalistej wyspie. W samym miasteczku panuje niepowtarzalny klimat wąskich, krętych uliczek, przy których stoją charakterystyczne domy. Są one częściowo drewniane, parter mają zbudowany z jasnego kamienia, natomiast wyżej jest ciemne drewno, ukoronowane czerwonymi dachówkami. Odwiedziliśmy też Aqua Park Nessebar.

Szkorpilowci – W czasach komuny słynny kurort z dużą plażą. Obecnie straszy stary zamknięty most w Szkorpilowci, wysunięty do morza. Na południe od Warny na 12-sto kilometrowym odcinku ciągnie sie najdłuższa z bułgarskich plaż – Kamczija Szkorpiłowci.

Irakli – jest małą bułgarską nadmorską wioską. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Morza Czarnego. Położona jest 9 km od miasta Obzor, 3 km od Bania i 27 km od Słonecznego Brzegu. Irakli nie posiada prawie wcale bazy turystycznej. Plaża ma długość ok. 3 km i jest częściowo skalista. Latem tuż przy niej można spotkać wiele rozbitych namiotów (od czerwca do września). Na jednym krańcu plaży znajdują się bungalowy, pozostała część wybrzeża objęta jest ochroną.

Warna (bułg. Варна) – miasto w Bułgarii, port nad Morzem Czarnym. Ma 335 tys. mieszkańców (2006). Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie).

Złote Piaski (bułg. Златни Пясъци Zlatni Piasăci) – bułgarski kurort na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 kilometrów na północ od Warny. Złote Piaski to najpopularniejszy kurort Bułgarii, którego budowa rozpoczęła się w 1957 roku. Obecnie znajduje się tam ok. 100 hoteli, wille, kasyna oraz przystań jachtowa, park wodny, baza jeździectwa i inne atrakcje turystyczne. Za klimatem Złotych Piasków nie przepadamy, bo jest w nich zbyt dużo ludzi i nie ma intymności.

Sofia. W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się na zwiedzanie w stolicy Bułgarii – Sofii. Miasto leży nad rzeką Bojanską, zamieszkuje je ponad 1,2 mil mieszkańców, jest największym miastem w Bułgarii – kliknij! 

Belgrad w Serbii –  Republika Serbii (serb. Република Србија) – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata – kliknij!

Czechy – powrót do domu przez Czechy do Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *