Boże Ciało w Karczewie

Karczew to miasto w powiecie otwockim, na prawym brzegu Wisły. Dla mieszkańców, Boże Ciało to wielkie święto. Coroczną tradycją stało się budowanie ogromnych, niepowtarzalnych i bogatych ołtarzy, na procesję Bożego Ciała. Widać, że w ich wykonanie włożono ogrom pracy. Proboszcz parafii św. Wita w Karczewie ks. Andrzej Sobczyk podkreśla, że powstają one dzięki ofiarnej pracy parafian. Niejednokrotnie montują je nocami, aby zdążyć na czas. Ważną rolę spełniają też sponsorzy, m.in. drugi ołtarz ufundował Bank Spółdzielczy. Zgodnie z tradycją, po zakończeniu procesji ołtarze w Karczewie nie są od razu demontowane, wierni mogą przejść, przejechać trasą procesji. Mogą też wziąć udział w bogatym programie modlitewnym. Do miasta przybywają w tym celu także mieszkańcy innych parafii.

Ważne obiekty do zobaczenia w Karczewie to:
– Barokowy kościół św. Wita. Świątynię wzniesiono w latach 1732-1737 według projektu Jakuba Fontany, z amboną  barokową amboną w kształcie łodzi.
– kolorowa lokomotywa postawiona u zbiegu ulic Mickiewicza i Czerwonej Drogi, przypominająca czasy, II wojny światowej, kiedy to wypełniona szmuglażami mięsa z Karczewa do stolicy,
– Cmentarz żydowski, a właściwie resztki kirkutu położone na piaszczystych wydmach przy ul. Otwockiej, zachowało się tam około 50. nagrobków,  najstarszy pochodzi z 1876 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.