Tężnia w Legionowie oraz Tężnia w Konstancinie Zdrój

31 października 2015 r. Tężnia w Legionowie
Tężnia solankowa w Legionowie to obiekt zbudowany i oddany do użytku w czerwcu 2015 r. Jest to drewniana konstrukcja w formie walca. To druga tężnia (po tej w Konstancinie) na Mazowszu. Zlokalizowana została w Legionowie, przy ulicy Jana III Sobieskiego, w Parku Zdrowia zwanym także Parkiem Seniora. Nieopodal znajduje się hala widowiskowa Arena Legionowo.
Wytwarzany przez tężnię mikroklimat podobny jest do klimatu nadmorskiego nasyconego aerozolem bogatym w mikroelementy, m.in. wapń, magnez, jod, potas, brom, żelazo czy sód.
Solanka do tężni jest kupowana i transportowana z Zabłocia.
Dostęp do tężni jest bezpłatny dla wszystkich spacerowiczów.
Dużą atrakcję dla mieszkańców Legionowa, stanowiła cykliczna potańcówka zatytułowana „Roztańczone Piątki”. Odbywała się w parku, w okresie letnim, w co drugi piątek.

2 lutego 2015 r. Tężnia w Konstancinie – zimą
Tężnia solankowa w Konstancini została zbudowana w 1978 roku i jest zasilana solanką z położonego nieopodal odwiertu. Powietrze wokół Tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do tego nad morzem. Zalecana się przebywanie:
-bezpośrednio w pobliżu inhalatora „grzybka”: 15-20 minut,
-w tężni: 30-60 minut,
-na zewnątrz tężni: 2-3 godziny.

30 czerwca 2013 r. Tężnia w Konstancinie – latem
Tężnia solankowa w Konstancinie została wzniesiona w latach 1974-1979 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie w województwie mazowieckim. Źródła solanki w tym miejscu zostały odkryte już w 1962 roku.  Tężnia jest inhalatorium na wolnym powietrzu, które wchodzi w skład obiektów Uzdrowiska.  To drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *