Tężnie – w Legionowie, Konstancinie Zdrój, Ciechocinku, Inowrocławiu

31 października 2015 r. Tężnia w Legionowie
Tężnia solankowa w Legionowie został oddana do użytku mieszkańców w 2015 r. Ta drewniana konstrukcja w formie walca, to druga tężnia (po tej w Konstancinie) na Mazowszu. Postawiona została w Parku Zdrowia zwanym także Parkiem Seniora w Legionowie. Wytwarzany przez nią mikroklimat podobny jest do bogatego w mikroelementy (m.in. wapń, magnez, jod, potas, brom, żelazo czy sód)  klimatu nadmorskiego. Solanka do tężni transportowana jest z Zabłocia.
Dostęp do tężni jest bezpłatny.

2 lutego 2015 r. Tężnia w Konstancinie – zimą
Tężnia solankowa w Konstancinie jest zasilana solanką z położonego nieopodal odwiertu. Działanie tej tężni polega na rozpylaniu solanki z odwiertu z głębokości 1600 metrów, przy temperaturze 29 °C i stężeniu solanki 6,49%. Powietrze wokół Tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do tego nad morzem. Zalecana się przebywanie:
-bezpośrednio w pobliżu inhalatora „grzybka”: 15-20 minut,
-w tężni: 30-60 minut,
-na zewnątrz tężni: 2-3 godziny.
Opłaty są pobierane sezonowo.

10 listopada 2014 r. Tężnia w Inowrocławiu.
Ogromna tężnia uzdrowiskowa usytuowana jest na terenie Parku Solankowego w Inowrocławiu powstała w 2001 r.  Składa się z dwóch wieloboków o obwodzie 322 metrów i wysokości 9 metrów. Na szczycie, podobnie jak w Ciechocinku, znajduje się taras widokowy, z którego za dnia można oglądać panoramę miasta. Nocą tężnia ta mieni się niesamowitymi kolorami. Jest to druga co do wielkości tężnia w Polsce i jedna z nielicznych w całej Europie. Na terenie parku, znajduje się przepiękna pijalnia wód Inowrocławianka. Opłaty są pobierane sezonowo.

30 czerwca 2013 r. Tężnia w Konstancinie – latem
Tężnia solankowa w Konstancinie została wzniesiona w latach 1974-1979 w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie. Źródła solanki w tym miejscu zostały odkryte już w 1962 roku. Tężnia jest inhalatorium na wolnym powietrzu, które wchodzi w skład obiektów Uzdrowiska. Tężnia to drewniana konstrukcja pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem, zaczęto stosować w różnego typu kuracjach. O każdej porze roku, tężnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem spacerowiczów. Opłaty są pobierane sezonowo

10 lipca 2007 r. Tężnia w Ciechocinku
Tężnie w Ciechocinku jest to zespół trzech tężni solankowych, wzniesionych w XIX wieku na terenie Parku Zdrojowego w Ciechocinku. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Na szczycie znajduje się taras widokowy. Kiedy chodzi się po tarasie albo nawet koło niej stoi, czuć ogrom i potęgę budowli, bowiem wysokość tężni wynosi 15,8 m! Jest to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Opłaty są pobierane sezonowo.
Zdj. tężni – autor.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *