4 listopada 2012 r. Spacer ELITARNY MOKOTÓW, czyli rezydencje i wille warszawskich elit” z PTTK „TRAKT”.

Spacer z przewodnikiem PTTK „TRAKT” nosił tytuł „ELITARNY MOKOTÓW, czyli rezydencje i wille warszawskich elit”. Wystartowaliśmy z Parku Dreszera od strony ul. Puławskiej, a potem przewodnik zaprowadził nas w miejsca związane z warszawską elitą:
– dawny dwór na Henrykowie na Puławskiej  107a, posiadłość należąca od 1830 roku do Anglika Jerzego Fanshava, płk. w służbie rosyjskiej, który dwór wybudował. Obecnie jest to własność dr Ireny Eris.
-Kościół św. Michała Archanioła to świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy ul. Puławskiej 95, Tabernakulum pochodzi z przedwojennego kościoła parafialnego stojącego w tym samym miejscu. W prezbiterium znajduje się jeden z największych witraży w Europie, Zesłanie Ducha Świętego, autorstwa Tadeusza Wojciechowskiego. Witraż jego autorstwa znajduje się także w baptysterium.
-mural który powstał na Kamienicy Szajnbergów,  przy Dolnej 37,
-obecnie rudera, a przed wojną działająca masarnia Rowiński i Ruszkiewicz, a w czasie Powstania Warszawskiego ukrywali się powstańcy, na ul. Dolnej 43/45,
-gmach d. Instytutu Higieny Psychicznej i hostel Garden Villa przy Dolnej 42, 
-zabytkowe ujęcie wody z 1924 roku, odrestaurowane w 2013 roku, udekorowane kopiami dawnych płaskorzeźb przedstawiających delfina i syrenkę, róg Dolnej i ul. Puławskiej,
– Park „Mon Coteau” czyli Park Morskie Oko. Nazwę nadała Izabela z Czartoryskich Lubomirska, jest usytuowany nad i pod skarpą wiślaną, między ulicą Puławska a Belwederską,
-Pałac Szustra (Pałacyk Szustra, Pałacyk Lubomirskich) znajduje się przy ul. Morskie Oko 2 (dawniej przy ul. Puławskiej 55/57). Obecnie mieści się w nim siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Tadeusz Maciej Szuster, będący ostatnim z rodu, zmarł w 1973. Potomkiem Szustrów (przez matkę) był również Jerzy Waldorff.
-mauzoleum Szustra, odnowiona kaplica z końca XIX wieku,
-pomnik Jana Matejki na obrzeżach parku (od strony ulicy Puławskiej),
-Edward  Rydz-Śmigły (1886 r. -1941 r.) związany z ul. Sandomierską 18 m. 6, gdzie zmarł i został pochowany potajemnie na cmentarzu Powązkowskim jako nauczyciel Adam Zawisza.
-więzienie na Rakowieckiej gdzie wykonano największą liczbę wyroków śmierci na elicie polskiego pochodzenia. Tu zakończyliśmy spacer.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *