ELITARNY Mokotów, czyli rezydencje i wille warszawskich elit” z przewodnikiem.

Spacer z przewodnikiem PTTK „TRAKT” nosił tytuł „ELITARNY MOKOTÓW, czyli rezydencje i wille warszawskich elit”. Wystartowaliśmy z Parku Dreszera od strony ul. Puławskiej, a potem przewodnik zaprowadził nas w miejsca związane z warszawską elitą:
dawny dwór na Henrykowie znajdujący się na Puławskiej  107a, posiadłość należąca od 1830 roku do Anglika Jerzego Fanshava, płk. w służbie rosyjskiej, który ten dwór wybudował. Obecnie pięknie zrewitalizowana stanowi własność dr Ireny Eris.
kościół św. Michała Archanioła to świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy ul. Puławskiej 95, stojące na ołtarzyu tabernakulum pochodzi z przedwojennego kościoła parafialnego, stojącego wcześniej w tym samym miejscu. W prezbiterium znajduje się jeden z największych witraży w Europie, Zesłanie Ducha Świętego, autorstwa Tadeusza Wojciechowskiego. Witraż jego autorstwa znajduje się także w baptysterium.
mural na budynku przy Dolnej 37 czyli Kamienicy Szajnbergów,
masarnia Rowiński i Ruszkiewicz mieściła się w kamienicy na Dolnej 43/45, w czasie Powstania Warszawskiego ukrywali się w niej powstańcy, a dzisiaj to niestety rudera. 
gmach Instytutu Higieny Psychicznej i hostel Garden Villa przy Dolnej 42, 
zabytkowe ujęcie wody z 1924 r. na rogu Dolnej i ul. Puławskiej, odrestaurowane w 2013 roku, udekorowane kopiami dawnych płaskorzeźb przedstawiających delfina i syrenkę,
– Park „Mon Coteau” (Morskie Oko), któremu nazwę nadała Izabela z Czartoryskich Lubomirska, jest usytuowany nad i pod skarpą wiślaną, między ulicą Puławska a Belwederską,
Pałac Szustra (Pałacyk Szustra, Pałacyk Lubomirskich) znajduje się przy ul. Morskie Oko 2 (dawniej przy ul. Puławskiej 55/57). Obecnie mieści się w nim siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki. Tadeusz Maciej Szuster, będący ostatnim z rodu, zmarł w 1973. Potomkiem Szustrów był również Jerzy Waldorff.
mauzoleum Szustra, odnowiona kaplica z końca XIX wieku,
pomnik Jana Matejki na obrzeżach parku (od strony ulicy Puławskiej),
postać Edwarda  Rydza – Śmigłego (1886 r. 1941 r.) związana jest z Mokotowem i ulicą Sandomierską 18 m. 6, gdzie zmarł a potem został pochowany potajemnie na cmentarzu Powązkowskim jako nauczyciel Adam Zawisza.
więzienie na Rakowieckiej gdzie wykonano największą liczbę wyroków śmierci na elicie polskiego pochodzenia. Tym smutnym akcentem  zakończyliśmy spacer.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.