10 kwietnia 2009 r. Polska – Niedziela palmowa w Łyse na Kurpiach

Niedziela palmowa to święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
Na obchody Niedzieli Palmowej wybraliśmy się autokarem wycieczkowym z Warszawy do gminy Łyse. Łyse to wieś w Polsce położona ok 150 km od Warszawy, w powiecie ostrołęckim pomiędzy Myszyńcem a Nowogrodem. Miejsce to ze względu na niezwykłą oprawę m.in. procesję wykonanych ręcznie kolorowych palm z roku na rok coraz więcej turystów.
Niedziela palmowa 2009 była wyjątkowa z okazji na 40. edycję imprezy.Organizatorzy konkursu „Palma Kurpiowska” uhonorowali najaktywniejszych uczestników konkursów „Palma Kurpiowska”, a także zostały wręczone statuetki „Kurpia i Kurpianki” ludziom najbardziej zasłużonym dla kultury kurpiowskiej. Temu świętu towarzyszą występy oraz wielkie targowisko regionalnych wyrobów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *