6 do 10 czerwca 2007 r. Irlandia – Dublin, Park Narodowy Góry Wicklow, Glendalough

Zapakowaliśmy plecaki i wyruszyliśmy na zwiedzanie zielonego rejonu Europy – Irlandii. Wylądowaliśmy w Dublinie, stolicy położonej na wschodnim wybrzeżu nad Morzem Irlandzkim. Angielska nazwa Dublin pochodzi z irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej „czarny staw”. Przez kilka dni udało nam się odwiedzić i sfotografować wiele miejsc m.in.:
Bank of Ireland (z 1739 r.) – dawny budynek parlamentu,
– The Custom Housejest (siedzibę Departamentu środowiska, społeczności i samorządu lokalnego Republiki Irlandzkiej) pięknie położoną na północnym brzegu rzeki Liffey,
Trinity College Kolegium Świętej Trójcy z 1591 r., najstarszej uczelni w kraju, która jako pierwsza w Europie zaczęła przyznawać stopnie naukowe kobietom,
Zamek Dubliński,
Katedrę św. Patryka w Dublinie, katedrę Kościoła Chrystusowego, kościół św. Anny,
O’Connell Street czyli najbardziej reprezentacyjną i jedną z najszerszych europejskich ulic bo mierząca 49 m. Przy niej została ustawiona w 2003 roku 120 metrowa  iglica „Spire of Dublin” upamiętniająca nowe tysiąclecie. Iglica została postawiona na miejscu stojącej tu poprzednio kolumny Nelsona, wysadzonej w powietrze przez bojowników IRA. Tuż obok iglicy stoi pomnik Jamesa Larkina, irlandzkiego działacza narodowego.
Grafton Street,
The temple bar,
Stephens Green Shopping Centre Centrum handlowe oraz miejski targ.
Pospacerowaliśmy nad rzeką Liffey oraz mostem O’Connella, pojeździliśmy czerwonymi autobusami, żółtymi tramwajami i rowerami.
Zwiedziliśmy też piękne parki, ogród botaniczny, pojechaliśmy nad morze i na wycieczkę w Góry Wicklow, które są malowniczym pasmem górskim na południe od Dublina. Z gór wypływają rzeki Slaney i Liffey.
Góry Wicklow. Krajobraz gór Wicklow jest nieziemski, ogrom zielonych pagórków, na których rosną paprocie i wrzosy. U jego stóp leżą dwa jeziora: Upper Lake i Lower Lake, pięknie widać to w Parku Narodowym Gór Wicklow.
Klify. Całkiem niedaleko bo około 16 km od Dublina znajdują się niezmiernie urokliwe Klify. Jest to rejon Półwysepu Howth.
Glendalough. Zwiedziliśmy też Glendalough historyczną osadę i średniowieczny klasztor o tej samej nazwie, kościół Św. Kevina, Glendaloughz wybudowany z kamienny łącznie z pokryciem dachowym. W jego zachodniej części znajduje się niewielka, okrągła wieża, posiadającą cztery małe otwory okienne, która zrobiła na nas duże wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *