Narty w Turcji

Czy Turcja może kojarzyć się z białym szaleństwem narciarskim? Jak najbardziej tak! Okazało się, że w lutym w Turcji znaleźliśmy bardzo ciekawe miejsca do szusowania, które nadają się zarówno dla wytrawnych narciarzy jak i tych nieco słabiej jeżdżących.

Erciyes Kayak Merkezi
Komfortowa podróż samolotem z warszawskiego Okęcia na tureckie lotnisko w Kayseri trwała 2,5 godziny. Później błyskawicznie zostaliśmy przewiezieni do ośrodka narciarskiego Erciyes Kayak Merkezi i zakwaterowani w hotelu Mirada, znajdującym się 500 metrów od głównej gondoli Tekir.
W weekendy teren wokół kolejki Tekir, jest miejscem spotkań wielu Turków, przybywających z różnych części kraju, aby podziwiać niespotykaną w Turcji, śnieżną krainę. Wieczorem przy kolejce rozpalane są ogniska.

W ośrodku narciarskim znajduje się około 52 km tras, utworzonych na wygasłym wulkanie Erciyes . Jest najwyższą górą w środkowej Anatolii, wznoszącą się 3916 m n.p.m. Latem szczyt jest celem pieszych wycieczek, a zimą cieszy entuzjastów sportów zimowych. Ośrodek wyposażony jest w nowoczesne kolejki gondolowe i kanapy. Wśród nich znaleźliśmy kilka podgrzewanych z zamykanymi przezroczystymi klapami. W sumie na terenie ośrodka znajduje się 13 wyciągów. Wszystkie trasy są bardzo dobrze przygotowanego, a z uwagi na wysokość i niską temperaturę, śniegu na stokach nie brakuje a trasy do końca dnia, pozostają dobrze utrzymane. Jednak nie wszystkie są dobrze oznaczone, więc trzeba zachować czujność by zjechać tam gdzie się chce. Wszyscy, korzystający ze stoku, zobligowani są do noszenia kasku!  W dniach kiedy wieje silny wiatr, wyciągi ze względu na bezpieczeństwo narciarzy są zamykane. Widoki ze szczytów są nieziemskie i na długo pozostaną w naszej pamięci. Dla nas to narciarki raj.

Meczet w Erciyes. Tuż obok hotelu, znajduje się wielki meczet. Głośne nawoływanie przez muezzina, wiernych do modlitwy, pięć razy dziennie, (pierwszy raz ok. godziny 6:30 czyli polskiego czasu 4:30), to jedyny minus tego wyjazdu.
Ciekawostka! Obok meczetu znajduje się zamykany, ogrzewany przystanek.

Kayseri
Oprócz jazdy na nartach ważnym punktem naszego wyjazdu było zwiedzenie położonego u stóp wulkanu miasta Kayseri, historycznie związanego z początkami chrześcijaństwa.
Zeszliśmy z nart w połowie dnia, zjedliśmy lunch i spod hotelu, dolmuszem z napisem DEVELI, dotarliśmy do Kayseri. To dość duże miasto, zamieszkuje według oficjalnych danych ponad 700 tys. mieszkańców. Położone jest na wysokości 1043 mnp, czyli prawie 1000 metrów niżej niż nasz hotel, dlatego temperatura była dużo wyższa, niż w Ercies. W starożytności miasto było siedzibą biskupia Bazylego Wielkiego, uważanego za ojca wschodniego monastycyzmu czyli życia zgodnego z regułą zakonną. Na blogu Turcja w Sandałach wyczytaliśmy, że Kayseri słynie jako skupisko tradycyjnych seldżuckich grobowców znanych jako kümbet i ogromnej ilości meczetów, skupionych praktycznie w centrum miasta. Na terenie miasta udało nam się zobaczyć wiele ciekawych obiektów, m.in.: Meczety:

  • Hasbek Kümbeti  z  1186 roku,
  • Hasbek Kümbet Camii wzniesiony na początku XIV wieku,
  • Hasbek Kirişçi Mescidi,
  • Cıncıklı Cami – zbudowany w 1664 roku,
  • Emir Sultan Camii ve Türbesi,
  • Şeyh Tennuri Türbesi.
  • Bürüngüz oraz Ulu Cami tuż obok nich znajdują się wejścia na Stary Bazar.

Stary Bazar został zbudowany przed 800 laty. Można kupić tu dosłownie wszystko, przedmioty codziennego użytku, torby podróżne, suknie ślubne, biżuterie, no i oczywiście wspaniałe tureckie jedzenie. Z uwagi na to, że Kayseri słynie z wyrobu pastırmy czyli suszonej wołowiny, znajduje się wiele stoisk z kiełbasami. Niezwykle smakowicie wyglądają miejsca sprzedaży serów i oliwek – wiele rodzajów mieliśmy okazję spróbować w naszym hotelu – kliknij!
Döner Kümbet to najsłynniejszy grobowiec seldżucki.
Pomnik złotego Ataturka stoi przy murach i meczecie  Bürüngüz  obok dużego ronda (wjazd pojazdów z trzech głównych ulic: ulicy Dworcowa, Aleja Seyyida Burhanettina i Bulwaru Parkowego) obok głównego nowoczesnego przystanku tramwajowym. Postać Ataturka góruje nad tym wszystkim. Obok pręży się wieża zegarowa.
Muzeum Historii Medycyny mieści się w budynku wzniesionym w XII wieku. Położony jest w park Sinana. Służył on przez stulecia jako szpital. Obecnie wnętrze służy jako bardzo nowoczesne w formie muzeum historyczne.
Stary cmentarz położony w centrum miasta. Wiele nagrobków należy do osób nie będących muzułmanami. Obecnie spełnia rolę parku.

Poprzednia wizyta w Turcji – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.