Toruń

Kolejny raz jestem w Toruniu, ale pierwszy raz u słynnego ojca Tadeusza Rydzyka – księdza założyciela i dyrektor rozgłośni radiowej Radio Maryja oraz Telewizji Trwam.  Udało mi się zobaczyć jego słynną posiadłość czyli kościół pw. NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu Sanktuarium jest elementem Centrum Polonia in Tertio Millennio o powierzchni 22 ha.
Ponadto pospacerowaliśmy po toruńskiej Starówce oraz Twierdzy Toruńskiej, która okazała się najwyższej klasy zabytkiem militarnym, jednym z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce, wybudowanym przez Prusaków pod koniec XIX wieku – do obrony granicy wschodniej Prus.

Miejsca odwiedzane podczas kujawsko – pomorskiej wycieczki – kliknij!

Trasę z Warszawy Centralnej do Dworca Głównego w Toruniu pokonaliśmy pociągiem. Dworcowy budynek  z 1861 r. wraz z peronami, przeszedł w ostatnim czasie gruntowną modernizację. Toruń przywitał nas w chłodnych jesiennych szatach i niestety bez słońca. Mimo to, udało nam się pospacerować po pięknych uliczkach toruńskiej starówki. Poniżej możecie obejrzeć miejscach należące według przewodników do największych atrakcji miasta m.in.: Stare Miasto, Spichrze,  Ratusz Staromiejski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Planetarium, Kościół akademicki, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (w prezbiterium obok rokokowego ołtarza głównego znajduje się barokowe mauzoleum Anny Wazówny), Dwór Artusa. Widzieliśmy także pomniki: Mikołaja Kopernika z 1853 r., Flisaka i żab, Osła na Rynku Staromiejskim, Pieska Filusia.
Pies Filuś ma w pyszczku melonik profesora Filutka, a jego parasol oparty jest o latarnię. Legenda miejska opowiada, iż pociągnięcie psianego ucha ma przynieść szczęście, dotknięcie ogona zwiastować wielką miłość, a melonika – powodzenie na egzaminach. 

Natomiast spacer Bulwarem Filadelfijskim umożliwił uwiecznienie Starego Miasta z lewego brzegu Wisły oraz zobaczenie miejsc, w których Marek Piwowski kręcił zdjęcia do filmu „Rejs” z 1969 roku. W miejscu, w którym rozłożyli się wtedy filmowcy, stoi teraz tablica informująca o tym fakcie, a murek wzmacniający nabrzeże pokryty jest cytatami z pamiętnych dialogów.

 

Oczywiście tradycyjnie wypróbowaliśmy różne smaki toruńskich pierników oraz toruńskich napojów.
Uczestniczyliśmy też w koncercie toruńskiego zespołu Barowe Żywioły,  który odbył się w Domu MUZ.
Ponadto z dużą przyjemnością odwiedziliśmy Żywe Muzeum Piernika na ul. Rabiańskiej 9 w Toruniu – klik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.