Czarnolas, Kozienice, Antoniówka, Zwoleń, Sycyna, rejon Jana Kochanowskiego

Wycieczka w rejony rejony związane z  Janem Kochanowskim prowadziła z Warszawy przez Czarnolas, Kozienice, Antoniówka, Zwoleń, Sycyna.
Zwoleń miejscowość, gdzie w piwnicach Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, znajduje się murowany sarkofag w odrestaurowanej krypcie znajdującej się pod budynkiem ze szczątkami rodziny Kochanowskiego.
Sycyna to miejsce urodzenia Jana Kochanowskiego (ur. 1530 w Sycynie, zm. 22 sierpnia 1584 w Lublinie) – polski poeta epoki renesansu, sekretarz królewski, wojski sandomierski w latach 1579–1584, prepozyt poznański w latach 1566–1574.
Czarnolas to miejsce gdzie znajduje się MUZEUM JANA KOCHANOWSKIEGO. Żywot Jana Kochanowskiego w tym miejscu zakłóciły nieszczęścia rodzinne, śmierć brata Kaspra, a w 1579 roku śmieć dwóch córek poety trzydziestomiesięczna Urszula oraz Hanna. Śmierć ukochanej córki Urszuli, stanowiła dla Jana Kochanowskiego inspirację do napisania sławnych Trenów.
Kozienice, gdzie uzupełniliśmy zapasy na grilla, ponieważ w Antoniówce gdzie mieszkaliśmy nie ma sklepu, a najbardziej potrzebne produkty, dowozi sklep na kółkach.
Gródek. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Gródek w powicie zwoleńskim. We wsi znajduje się XVI-wieczny kościół pw. św. Trójcy.

Antoniówka – to maleńka wioseczka, gdzie mieszkaliśmy w domku dla gości w starem zrewitalizowanym siedlisku u uroczych gospodarzy. Atrakcją dla nas było palenie w starym piecu, koszenie trawy kosami, grabienie, przycinanie drzew. Piliśmy też pyszną nalewkę z kwiatów czarnego bzu oraz jedliśmy placki z akacji, paprykę (z cudownego bułgarskiego przepisu). Takie życie i takie miejsce, ładują nasze życiowe baterie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.