Nowy Rok witamy na Śląsku

Województwo śląskie dzięki świątecznym iluminacjom wygląd świetnie. Zahaczyliśmy o Będzin, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Czeladź, Piekary Śląskie, Bytom, Sosnowiec, Bielsko-Biała, a wracając do domu, na chwilę stanęliśmy w Zawierciu oraz Jędrzejowie, wszystkie miały swój urok.

➡️Będzin. Dzięki uprzejmości naszej kuzynki mogliśmy w czasie pandemii skorzystać z noclegu w Będzinie, mieście położonym na terenie Zagłębia. Tu też przywitaliśmy Nowy Rok 2021. Baza w Będzinie pozwoliła nam zwiedzić śląskie miast, ozdobionych w świąteczne iluminacje. Każdego dnia wracając ze zwiedzania, witał nas wyświetlany na murach Zamku w Będzinie napis „Wesołych świąt”. Niezwykle malownicza, dobrze zachowana, średniowieczna warownia obronna, wzniesiona w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego na wzgórzu nad Czarną Przemszą, prezentowała się wspaniale. Warownia była wielokrotnie niszczona, a w obecnej formie odbudowana w 1956 r.
Lodowisko OSiR Będzin mieści się przy ul. Sportowej 4a. Udało nam się odrobinę pojeździć na łyżwach, ale niestety już od 28 grudnia lodowisko zostało zamknięte ze względu na trwającą pandemię. Podobny los spotkał wszystkie ośrodki sportowe oraz miejsca publiczne, gdzie potencjalnie mogą gromadzić się młodzi ludzie w Polsce.
Góra Świętej Doroty to pagórek o wysokości 382 m n.p.m. w Grodźcu – dzielnicy Będzina, najwyższe okoliczne wzniesienie. 

➡️Dąbrowa Górnicza:
– Pałac Kultury Zagłębie z placem, na którym ustawiono ogromną choinkę.
– Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.
– Jezioro (zbiorniku) Pogoria III, które jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, a także Górnego Śląska. Tu też były piękne iluminacje.

➡️Katowice. Bajkowy świąteczny klimat na katowickim Rynku stworzyły małe domki z ruszającymi się postaciami z bajek, reniferami, pomocnikami Mikołaja i zespołem śpiewających, leśnych zwierzątek.
Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach – zabytkowy kościół parafialny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach. Zbudowany w latach 1899−1901 w stylu neogotyckim. Znajduje się on przy ul. ks. bpa H. Bednorza w Roździeniu, na terenie jednostki pomocniczej Szopienice-Burowiec w Katowicach. 
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego istnieje od 1907 r. jest największą sceną dramatyczną Górnego Śląska.
Stacja PKP powstała w 1846 r., ale po gruntownym remoncie w 2012 roku została połączona z Galerią handlową. Obecnie jest jednym z największych i najważniejszych tego typu obiektów w Polsce. Budynek oprócz galerii handlowej jest obiektem wielofunkcyjnym, składającym się z licznych placówek usługowych, powiązanym komunikacyjnie z komunikacją miejską.
Hotel Monopol to stary zabytkowy, obecnie po gruntownym remoncie, mieszczący się w Katowicach przy zbiegu ulicy Dworcowej i Dyrekcyjnej.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach znany tradycyjnie jako kościół Mariacki. 
Ulica Mariacka jest jedną z ważniejszych ulic w katowickiej dzielnicy Śródmieście. Jej nazwa wywodzi się od Kościoła Mariackiego, do którego prowadzi. W 2008 ulicę przekształcono w deptak, przy którym mieści się dużo knajp.
Szopka bożonarodzeniowa całkowite wykonanie ze słomy. Niezwykły efekt końcowy. Dopracowane szczegóły do perfekcji.

➡️Czeladź. Tu odnaleźliśmy neoromański kościół par. pw. św. Stanisława.
Napotkaliśmy także przepiękne iluminacje przy głównych arteriach komunikacyjnych. Na rynku starego miasta, dumnie prężyła się duża choinka a dwie świetlne fontanny i podświetlane sanie ciągnięte przez renifera służyły jako tło do zdjęć dla gości. Na biało rozświetlone zostały także okoliczne drzewa.

➡️Piekary Śląskie pod Ośrodkiem Kultury “Andaluzja” znajduje się pomnik koło i wagoniki z węglem, upamiętniający kopalnię węgla kamiennego Andaluzja, która działała samodzielnie od 1911 do około 1999 roku. Kopalnia ta znajdowała się w dzielnicy Brzozowice-Kamień. W ciągu ostatnich 10 lat jej funkcjonowania wydobywano węgiel z filara ochronnego szybów głównych. Złoże to zostało całkowicie wyeksploatowane.
Kalwaria Piekarska jest słynna na całym Górnym Śląsku, to element Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Kalwaria znajduje się przy głównej drodze, niedaleko piekarskiej Bazyliki, na wzgórzu o nazwie Cerekwica.

➡️Bytom. To jedno z najstarszych miast historycznego Górnego Śląska jest ważnym miejscem na kulturowej, rozrywkowej i industrialnej mapie regionu. Ma niezwykle wielki rynek z rzeźbą w postaci śpiącego Lwa z głową wspartą na przednich kończynach z XIX wieku. Wpisana została do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to murowany kościół rzymskokatolicki z około 1231 roku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Ciekawostka! W Bytomiu znajduje się Ministerstwo Śledzia i Wódki. Można w nim zjeść: Śledzia w occie z cebulką, Bratheringi – śledzie opiekane oraz tradycyjne śląskie Hekele czyli tatar ze śledzia. Jest też słynna w PRL-u Meduza czyli galareta drobiowa i wieprzowa, a także parę innych tradycyjnych z tamtego okresu dań.

➡️Sosnowiec. Piękne iluminacje, podświetlony autobus (przy pomniku Kiepury), a także białe bombkowe kule i inne kolorowe ozdoby, a przy latarniach powieszono choinki oraz skrzydła Anioła.
Cmentarze. Odwiedziliśmy stare, sosnowieckie cmentarze – prawosławny oraz ewangelicki, wchodzące w skład Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu założonego w 1894 r.
Pałac Oskara Schöna to jedna z dwóch rezydencji rodu Schönów, zlokalizowana na lewym brzegu Czarnej Przemszy, na złączeniu obecnie dzielnic – a w czasach powstawania, osad – Ostra-Górka i Sielec. 
Zamek Sielecki położony jest między blokami nowego osiedla. Ten najstarszy obiekt w Sosnowcu swoją historią sięga późnego średniowiecza.
Dom Jana Kiepury – światowej sławy polski śpiewak obdarzony niezwykłym tenorem. Urodził się 16 maja 1902 roku w Pogoni która później weszła w skład miasta Sosnowca i stała się jej dzielnicą. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności do dzisiaj zachował się dom rodzinny Kiepury, który odnaleźliśmy przy ul. Majowej 6 w Sosnowcu.
Pałac Dietla. Na cmentarzu ewangelickim, znajduje się mauzoleum Rodziny Dietla, a my ciągnąc ich dalszą historię dotarliśmy do Pałacu Dietla. Jest położony w Sosnowcu przy ulicy Stefana Żeromskiego 2. Wybudowany w stylu neobarokowym.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii (Świętych Wiary, Nadziei i Miłości) – jedyna istniejąca z trzech sosnowieckich cerkwi prawosławnych.

➡️Bielsko Biała. Film. Zwiedzaliśmy miasto znane z filmów m.in.
– Porwanie Baltazara Gąbki (1969–1970)
– Reksio (1967–1990)
– Bolek i Lolek (1963–1986).
Kamienice. Miasto jest pełne pięknych, zewitalizowanych kamienic, ponieważ Bielska-Białej zostało objęte programem rewitalizacji obszarów miejskich. Taką rewitalizacją objęto m.in. kamienice – Rynek 11 oraz Rynek 16/Juliusza Słowackiego 1b, przy pl. św. Mikołaja 7 oraz pl. św. Mikołaja 12, przy ul. Jana Sobieskiego 13 i przy ul. Jana Sobieskiego 2-4 oraz ul. Jana Sobieskiego 19, przy ul. Józefa Pankiewicza 7, przy ul. Cieszyńskiej 18 oraz poprzemysłowy kompleks budynków przy ul. Romana Dmowskiego 6 i 10.
Zamek książąt Sułkowskich to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Został wzniesiony w XIV wieku staraniem księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez kolejne stulecia służył jako jedna z siedzib Piastów cieszyńskich. 
Rynek to główny plac Starego Miasta położony na tzw. Wzgórzu Miejskim, na którym rozlokowało się średniowieczne miasto Bielsko. Jest to prostokątny, pochylony ku wschodowi plac o wymiarach 82×43 m. Z narożników wychodzą po dwie ulice, w kierunku równoleżnikowym i południkowym. Obok znajduje się katedra św. Mikołaja.

Szyndzielnia to szczyt o wysokość 1028 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim, wznoszący się tuż na północ od Klimczoka, usytuowany pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki na terenie Bielska-Białej.

➡️Zawiercie. W drodze powrotnej do domu, w Zawierciu, napotkaliśmy urokliwe obrazki oszronionych drzew. Miasto słynie jako „brama Jury”, która stanowi punkt wyjścia dla wielu szlaków turystycznych na centralną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Poprzednia nasza wizyta na południu Polski – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.