Malowanie jaj – tradycja w okresie Świąt Wielkanocnych

25 marca 2016 r. IV edycja imprezy „Malowanie jaj w Bookhousecafe 2016″
Tradycyjne w okresie Świąt Wielkanocnych spotkaliśmy się na malowaniu jaj. Impreza miała charakter otwarty i odbyła się już po raz czwarty w kawiarni Bookhousecafe na ul. Świętokrzyskiej w Warszawie. Zgromadzeni wokół stołów artyści, wsparci fachowymi poradami (Pani Małgosi z NAVIktóra na co dzień prowadzi zdjęcia plastyczne z dziećmi i dorosłymi), tworzyli dosłownie cudeńka.

3 kwietnia 2015 r. III edycja imprezy – „Malowanie jaj w Bookhousecafe 2015″
Malowanie jaj w kawiarni Bookhousecafe BHC na ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie, odbyło się już po raz trzeci. Specjalnie przygotowane do tego stoły, zostały zastawione przeróżnymi materiałami (m.in. lakiery, papiery, farby, cekiny, bibuły, materiały do decoupage) potrzebnymi do tworzenia dzieł. Artystom doradzała p. Małgosia  NAVI – prowadząca zdjęcia plastyczne m.in. z decoupage. Zdjęcia bez logo wykonała Kasia Alicja Liszewska.
Zwyczaj malowania jajek znany był w czasach cesarstwa rzymskiego, a na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych w okolicach Opola. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do łupin cebuli, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. W procesie chrystianizacji pisankę – symbol rodzącego się życia, włączono do elementów symboliki wielkanocnej.
Spotkanie, podczas którego przygotowujemy jajka do święconki,  traktujemy jako uroczyste rozpoczęcie Świąt Wielkanocnych.

18 kwietnia 2014 r. II edycja -„Malowanie i decoupage wielkanocnych jaj 2014 w Bookhousecafe”.
Na ul. Świętokrzyskiej 14 w Warszawie odbyła się impreza „Malowanie i Decoupage wielkanocnych jaj 2014 w Bookhousecafe„. Tego dnia uczestnicy przynieśli ze sobą do Bookhousecafe wydmuszki, ugotowane jaja, farby, kleje, wełenki, papierki, pędzelki, flamastry i inne ozdoby do stworzenia jajecznych dzieł aby w sobotę włożyć do koszyczka ze święconką. Jednak główną atrakcją tego dnia, okazały się warsztaty z decoupage wielkanocnych jaj, które poprowadziła Pani Małgosia z NAVI. Nauczyła nas postaw decoupage i dzięki tym warsztatom powstały piękne jaja! Za swoje zaangażowanie twórcze została wyróżniona książką pt. „Stacja Warszawa Agata Passent, Fotografie Wojtek Wieteska”.
Atmosfera podczas spotkania była niezwykle miła, wraz z rodziną i znajomymi w miłej atmosferze rozpoczęliśmy Święta Wielkanocne 2014!

29 marca 2013 r. – I edycja imprezy „Malowanie jaj w Bookhousecafe 2013″
Tego dnia zebraliśmy się przy wspólnym stole aby przygotować świąteczne ozdoby i dekoracje związane z Wielkanocą. Do tej pory, w Wielki Piątek spotykaliśmy się w prywatnych domach. W tym roku, po raz pierwszy tego typu impreza, miała charakter publiczny. Na miejsce spotkania została wybrana kawiarnia Bookhousecafe na ul. Świętokrzyskiej 14 w samym Centrum Warszawy, które jest przyjazne rodzinom z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *