Muzeum św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii

Muzeum św. Ojca Stanisława Papczyńskiego położone jest na Mariankach w Górze Kalwarii, tuż obok Sanktuarium-Wieczernika z 1674 r. Wieczernik ten był częścią Nowej Jerozolimy, obecnie Góry Kalwarii. To właśnie w tym miejscu Święty Stanisław Papczyński wraz ze współbraćmi założył Zakon Marianów.

Święty Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Starego Sącza, a zmarł w Górze Kalwarii koło Warszawy 17 września 1701 roku. Był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku, w Polsce nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich oraz orędownikiem zmarłych.

Muzeum przedstawia historię życia przyszłego Świętego i jego drogę do świętości. Zrekonstruowano w muzeum kilkaset eksponatów związanych z życiem ojca Stanisława, jego twórczością i z założonym przez niego Zgromadzeniem Księży Marianów.

Sporo artefaktów ma związek z królem Janem III Sobieskim, którego Święty spowiadał i któremu doradzał. Zobaczyć można także kowadło i przedmioty domowego użytku z miejsca urodzenia o. Stanisława, z Podegrodzia. Jest m. in. tabliczka szkolna z drewna i czarnego łupku wraz z rysikiem do pisania, używana w Polsce przez dzieci w pierwszych klasach w XVII w. Jest też decymka – Koronka 10 cnót Najświętszej Maryi Panny, którą marianie nosili przy pasach swoich  habitów, znaleziona podczas wykopalisk przy Wieczerniku, oraz dyscyplina ze sznurka do biczowania się, używana dawniej w zakonach, także u Marianów. Do najcenniejszych artefaktów trzeba zaliczyć habit z trumny o. Papczyńskiego, wyjęty z trumny podczas ekshumacji w 2007 r. 

Sanktuarium mieści się w Kościele Wieczerzy Pańskiej zwanym Wieczernikiem, który w XVII/XVIII wieku był częścią struktur sanktuaryjnych świętego miasta Nowa Jerozolima (dzisiaj Góra Kalwaria), zbudowanego na wzór Jerozolimy z czasów Chrystusa. Tutaj przez 24 lata (1677 r.-1701 r.) żył i pracował św. Ojciec Stanisław Papczyński. Już za życia był nazywany „świątobliwym cudotwórcą”, miał bowiem dar proroczy i łaskę uzdrawiania. 
Dlatego teraz ludzie modląc się, wkładają rękę do specjalnie wyciętej dziury w sarkofagu św. Ojca Stanisława Papczyńskiego.

Droga krzyżowa wybudowana jest w parku, miejscu pełnym spokoju. Przybywają tu wierni szukający wyciszenia, pokoju serca. Ponoć „kiedy tu się wejdzie, wszystkie problemy zostają za bramą”! 

Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl

Muzeum Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego
ul. Ojca Papczyńskiego 6
05-530 Góra Kalwaria – Marianki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.