Bukareszt

Odwiedziłam Bukaresztu po kilku latach i ponownie skorzystałam z noclegu w Hotelu Old Centrum Bucharest, z uwagi na jego położenie blisko parlamentu. Dzięki temu już wieczorem zaczęłam zwiedzać.
Parlament. Spacerując po Bukareszcie mam wrażenie, że nocą nabiera uroku. Nawet potężny Parlament – postawiony bezwzględnemu dyktatorowi Rumunii Nicolae Ceausescu, jako symbol minionego komunizmu wyglądał atrakcyjnie. Mieszkał w nim ze swoją żoną i bezwzględnym synem Nico Caucesku.

Muzeum sportu. Podczas tej wizyty udaje mi się zwiedzić muzeum sportu. Pamiętacie Nadię Comăneci, tę słynną rumuńska gimnastyczka, zdobywczynię pięciu złotych medali olimpijskich, dwukrotną mistrzynię świata, dziesięciokrotną mistrzynię Europy. Niestety ona też padła ofiarą zwyrodnialca syna dyktatora – Nico Caucesku. Lista wykorzystanych seksualnie przez niego kobiet była długa. Wśród ofiar znalazła się niestety pięciokrotna złota medalistka igrzysk olimpijskich w gimnastyce Nadia Comăneci. Według jej matki „czerwony książę” sprowadził dziewczynę do swojej posiadłości w Sibiu, gdzie była regularnie bita i gwałcona.
Łuk Triumfalny z nazwą zaczynającą się od słowa „dupa” poświęcony wszystkim żołnierzom walczącym w barwach Rumunii. Podobieństwo do paryskiego Łuku Triumfalnego symbolizuje również przyjaźń rumuńsko-francuską.


W drodze na wakacje 2018 zatrzymaliśmy się w Bukareszcie. Stolica Rumunii położona jest nad rzeką Dymbowicą. Wśród atrakcji w stolicy Rumunii odnaleźliśmy: Arcul de Triumf, Ruiny Curtea Veche (średniowiecznego dworu książęcego), budowle sakralne, Uniwersytet, Centralna Biblioteka Uniwersytetu, Pałac Sprawiedliwości a także budynki rządowe usytuowane na przeciwko pałacu.
Monumentalny pałac czyli „oczko w głowie” Nicola Caucesku powstał na wyburzonym placu o powierzchni 7 kilometrów kwadratowych. W miejscu tym znajdowało się stare miasto z historycznymi zabudowaniami. Wśród wyburzonych budynków znalazło się 30 tysięcy domów, 19 cerkwi, 3 kościoły, 6 synagog i przesiedlono aż 40 tysięcy mieszkańców. Dane są niewiarygodne. Do prac przy budowie dyktatorskiego imperium zmuszono 20 tyś. robotników a także ponad 400 architektów. Mówi się, że przy budowie zginęło ponad tysiąc osób. W tym imponującym gabarytowo budynku  – jednym z największych powierzchniowo na świecie – znajduje się 1 100 pomieszczeń, rozlokowanych na 12 (!) piętrach i 8 (!) podziemnych kondygnacjach. Jest to dla nas imponujący a zarazem przygnębiający spadek, po tym chorym przywódcy. Aktualnie można zwiedzać budynek.
Po całodniowym zwiedzaniu spaliśy w Hotelu Old Centrum Bucharest.

Zwiedzony podczas wakacji objazdowych 2018 – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.