Cmentarze Stare i Wojskowe Powązki w Warszawie

1 listopada 2015 r,. jak co roku obchodzimy Święto Wszystkich Świętych – ku czci wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. W Polsce jest to bardzo ważny dzień, wolny od pracy.
Stare Powązki w Warszawie to cmentarz, który zgodnie z niepisaną warszawską tradycją, należy odwiedzić właśnie w Dzień Wszystkich Świętych aby wrzucić do puszek datki, przeznaczone na renowację starych grobowców. W tym roku, oprócz kwestującej po raz 40. aktorki Mai Komorowskiej, można było spotkać m.in. Magdalenę Zawadzką, Danutę Szaflarską, Annę Nehrebecką, Emilię Krakowską, Olgierda Łukaszewicz, Krzysztofa Kowalewskiego, Piotra Adamczyk, Annę Gzyrę,  Joannę Jabłczyńską. Ponadto puszkami potrząsali m.in. pisarka Barbara Wachowicz, członkowie zespołu Mazowsze, dziennikarze Jolanta Fajkowska, Katarzyna Dowbor, Krzysztof Ziemiec z synem oraz prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Cmentarz został założony 4 listopada 1790 r. i początkowo zajmował powierzchnię ok. 2-2,5 ha. W 1792 r. ukończono na nim budowę kościoła św. Karola Boromeusza zaprojektowanego przez Dominika Merliniego. Cmentarz był wielokrotnie powiększany i dziś zajmuje 43 ha. Pod tym linkiem można przeczytać nazwiska osób, które zostały pochowane na Cmentarzu Powązkowskim.
Cmentarz Wojskowy Powązki został założony w 1912. Na terenie cmentarza znajduje się wiele pomników w tym m.in. Pomnik – „Chwała Lotnikom Polskim”, groby żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, groby żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920, jest też kwatera Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. W dniu 10 listopada 2010 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odsłonięto Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Tu na cmentarzu wojskowym, Warszawiacy hojnie wspierali renowację zabytkowych nagrobków na wileńskiej Rossie. Dzięki datkom na wileński cmentarz gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego, udało się odnowić wiele rzeźb nagrobkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.