Festiwal Warszawa Singera w Warszawie

1 września 2013 r.
Festiwal Warszawa Singera to impreza, która od 2004 roku odbywa się w różnych miejscach Warszawie. Festiwal „Warszawa Singera” dedykowany jest Isaacowi Bashevisowi Singerowi, żydowskiemu pisarzowi polskiego pochodzenia, którego międzynarodowa kariera została uwieńczona dwiema nagrodami National Book Awards oraz literacką nagrodą Nobla. Przez całe swoje życie Singer był duchowo związany z Warszawą. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Shalom, która działa od 1988 roku na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kultury polskich Żydów.
X Festiwal Warszawa Singera, który trwający od  24.08 do 1.09.2013 r.  cieszył się dużym zainteresowaniem. W ostatnim dniu festiwalu, na placu Grzybowskim w Warszawie odbył się koncert finałowy m.in show Joshuy Nelsona z udziałem solistki Sienna Gospel Choir – Natalii Bajak oraz Kayah tu, który przyciągnął tłumy mieszkańców Warszawy, a także turystów z całego świata.

31 sierpnia 2012 r. Warszawa Singera – Kayah, Marcin Wyrostek, Transoriental Orchestra w Warszawie.
IX edycja Warszawy Singera to oprócz koncertów, degustacji koszernej kuchni, miłe chwile relaksu. W tą cieplutką ostatnią noc wakacji, na Placu Grzybowskim w Warszawie odbył się premierowy koncert nowego projektu muzycznego Kayah & Transoriental Orchestra. W koncercie wzięli udział genialny akordeonista Marcin Wyrostek, Kayah, Transoriental Orchestra. Muzyka niosła się po całym placu Grzybowskim i okolicach, była mieszanką cyt. „słowiańskich, bałkańskich, sefardyjskich, aszkenazyjskich oraz perskich brzmień w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno – jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej”. To był niezwykły koncert.

4 września 2011 r. to finałowy dzień 8 Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, imprezy  przywracającej pamięć o przedwojennej, żydowskiej Warszawie, rozsławianej przez Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. Isaac Bashevis Singer żyjący w latach 1902 r. – 1991 r. to  dziennikarz i pisarze żydowski tworzący głównie w języku jidysz. Przez ostatnie 35 lat życia był wegetarianinem, który motywował swój wybór względami etycznymi, a nie zdrowotnymi. W opowiadaniu Listy do Pisarza napisał: „Dla zwierząt wszyscy ludzie to naziści, a ich życie to wieczna Treblinka”.
Każdego roku na ten festiwal przybywają przedstawiciele kultury żydowskiej z całego świata, mających tu w Warszawie swoje korzenie. Przy okazji uczestnictwa w imprezie można obserwować jak przepięknie zmienia się plac Grzybowski, na którym festiwal się odbywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.