Jojo to sport – Gabriel Kapa z Pińczowa

14017692_1173748992697400_1552115883_n
Jojo – Gabriel Kapa z Pińczowa

Dzisiaj uczestniczyliśmy w wykładzie i pokazie umiejętności żonglowania jojo młodego zawodnika – Gabriela Kapa z Pińczowa.

Yoyo – jojo (inaczej zwane kołem Maxwella) jest to rodzaj zabawki w postaci szpulki zawieszonej na sznurku, która opuszczona rozwija ją wpadając w ruch obrotowy. Po pełnym rozwinięciu sznurka szpulka zachowuje moment pędu ruchu obrotowego i nawijając sznurek wędruje w górę. Obecnie jojo posiada kulkowe łożysko, które powoduje, iż po opuszczeniu jojo na koniec sznurka, zaczyna się ono kręcić w miejscu. 

Nazwa yo-yo pochodzi od filipińskiego słowa „yóyo” co w dosłownym  tłumaczeniu oznacza „chodź chodź” albo wróć. Pierwsze wzmianki o tej zabawce pochodzą już z 500 r.p.n. Na urnach z Grecji znajdują się obrazki dzieci bawiących się przedmiotem, który kształtem przypomina dobrze znane nam jojo.
Jednak Gabriel używa nowoczesnej wersji tej zabawki, posiadającej specjalne łożysko, które umożliwia kręcenie się szpuli bez powrotnego nawijania sznurka.

Jedno z jojo naszego zawodnika zostało zakupione w sklepie Kuglarstwo.pl na Al. Niepodległości 161 w Warszawie (FB). Nowoczesna budowa jojo umożliwia wykonywanie różnego rodzaju sztuczek (tricków). Wśród stylów różniących się sposobem mocowania jojo do sznurka i palca wyróżniamy:
– 1A – klasyczne jojo przyczepione do sznurka i palca,
– 2A – dwa jojo, obsługiwane przez oddzielną rękę, wykonuje się nimi tricki loopy (zapętlające się),
– 3A – zbliżone do 2A ale z różnicą tricków,
– 4A – jojo nie jest przyczepione do sznurka, bawiący się wyrzuca je w górę, nadając mu ruch wirowy,
– 5A – jojo nie jest przyczepione do palca, zaś na końcu sznurka, umieszczona jest przeciwwaga (np. w formie kostki, główki ludzików czy zwierzątek).
W Polsce odbywają się mistrzostwa w jojo w 6. kategoriach: Freestyle, Junior Freestyle (do 18 roku życia), X-Division (w której mogą zaprezentować się zawodnicy w innych stylach niż 1A), Ladder (wykonywanie określonych tricków w jak najszybszym czasie), Buddha Sleeper Contest (jak najdłuższy wyrzut yoya) oraz Yoyo Battle (pokazy umiejętności w 3 osobowych zespołach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.