Białowieża

Słynna Białowieża to duża wieś w Polsce położona nad Narewką, na Równinie Bielskiej. Jest jednym z miejsc na mapie Polski, którego wcześniej nie mieliśmy okazji zobaczyć. Po zakamarkach Białowieży i okolicach oprowadziła nas Grażynka – mieszkanka Białowieży. Oprócz samej Puszczy Białowieskiej, którą można zobaczyć jedynie w miejscu gdzie znajdują się ścieżki dla turystów, widzieliśmy wiele ciekawych miejsc:
➡️Białowieża Pałac – dawna stacja kolejowa,
➡️Dworek Gubernatora – najstarszy budynek w Białowieży. Zbudowany został w 1845 roku, czyli prawie 50 lat przed carskim pałacem.
➡️Park Pałacowy porośnięty starymi drzewa, krzewy, a także budynki, pozostałości po założeniu pałacowym w stylu angielskim z XIX wieku,
➡️Park Dyrekcyjny – pozostałości po założeniu parkowym przy siedzibie dawnego Zarządu Puszczy obecnie siedziba Technikum oraz ścieżka dydaktyczna.
➡️obelisk upamiętniający polowanie Augusta III Sasa w 1752 r., jest najstarszym zabytkiem Białowieży,
➡️Muzeum Przyrodniczo – Leśne w Białowieży (w środku znajdziemy wystawy: bartnictwa, flory i fauny Puszczy Białowieskiej oraz wystawy czasowe), a na dole znajduje się sala upamiętniająca Zamek Carski w Białowieży. W sali tej, w dużej przeszklonej gablocie znajdują Bataliony. Batalion to ptak, którego ubarwienie w przypadków samców jest równie niepowtarzalne jak ludzkie linie papilarne u człowieka, w gablocie znajdują się w jednej z sal należącej  do Muzeum Przyrodniczo – Leśnego w Białowieży.
➡️gospodarcza brama pałacowa z XIX wieku, nieistniejącego aktualnie zamku carskiego (w muzeum znajduje się sala poświęcona historii Zamku)
➡️Ośrodek Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” znajduje się w odremontowanej leśniczówce w samym „sercu” Puszczy Białowieskiej. Na terenie ośrodka znajduje się amfiteatr w którym odbywają się różne koncerty i spotkania teatralno-muzyczne żwirownia przekształciła się w swego rodzaju amfiteatr.  Dostępne są także wiaty ze stołami i miejscem ogniskowym. Świetne miejsce!

➡️Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, we wnętrzu znajduje się kolorowy ikonostas wykonany z chińskiej porcelany (niestety jak większość cerkwi, ta też była zamknięta!),
➡️budynek nieczynnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa wybudowanej w 1903 roku, w której obecnie znajduje się Restauracja Carska ze zrewitalizowaną wieżą i wagonami kolejki, w których znajdują się pokoje hotelowe – koniecznie odwiedźcie!
W przerwie zwiedzania zjedliśmy obiad w restauracji  – kliknij!

➡️Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich w Puszczy Białowieskiej to odcinek 500 metrów, zrobiony z drewnianego pomostu, dęby mają od 150 do 500 lat, na tym szlaku spotkamy Dęby nazwane: Mindowe, Trojden, Giedymin, Witold, Leszek Biały, Kazimierz Wielki, Bona Sforza, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt Stary, Helena, Aleksander Jagiellończyk, Stefan Batory, Władysław IV, August II Sas, Maria Józefa, Zygmunt August, Jan Kazimierz, August III Sas, Stanisław August, Olgierd i Kiejstut, Barbara Radziwiłłówna.

➡️Skansen Sioło Budy Skansen to przeniesione, całkowicie autentyczne i ostatnie istniejące gospodarstwo kresowe z pierwszej połowy XIX wieku. W jego skład wchodzą: -chata z 1836 roku z czynnym drewnianym kominem, -chlewik, -stodoła, -wozownia,-studnia z żurawiem, -bróg na siano, – ogrodzenie z płotu tynowego (płot z gałęzi).
➡️Rezerwat Pokazowy Żubra znajduje się na powierzchni ok. 27 ha, zwierzęta żyją  w warunkach zbliżonych do naturalnych – kliknij!

Miejsca odwiedzone podczas Czerwcówki Białowieskiej – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.