Poznań pożegnał mnie mgłą

Poznań to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolskim, w dolinie rzeki Warty. Szacuje się, że w całym powiecie poznańskim zamieszkuje ok 1. miliona osób. Jest znane głównie jako organizator Międzynarodowych Targów Poznańskich o przeróżnej tematyce: rolnicze, zoologiczne, budownictwa, energetyki, mebli, fantastyki czy medycyny.

Jest to także prężnie rozwijający się ośrodek naukowy i kulturalny (opera, filharmonia, balet, teatry, kina, muzea, galerie sztuki). Poznań jest również miejscem często odwiedzanym przez turystów.
Ze względu na dość ograniczony czas zwiedzania podczas tego pobytu, mieliśmy okazję pospacerować po Starym Rynku, odwiedzić Stary Browar, a także podziwiać starą zabudowę Jeżyc.
W okolicach Starego Rynku obfotografowaliśmy:
– Renesansowy ratusz (z wieży którego w południe wysuwają się koziołki),
– Domki budnicze (nazwa powstała od Bractwa Budników, o czym zaświadcza herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Budnicorum Fraternitis),
– Studzienkę Bamberki symbolizującą Bambrów czyli potomków kolonistów niemieckich przybyłych do podpoznańskich wsi w początku XVIII w. z okolic Bambergu w Bawarii. Zasiedlili oni wioski, które zostały później włączone do miasta Poznania w charakterze dzielnic: Dębiec, Rataje, Jeżyce, Wildę, Winiary, Żegrze.
– Farę Poznańską – Barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
– Koziołki na tle Urzędu Miasta (wcześniej było to dawne kolegium jezuickie),
– Plac Wolności, na którym za kilka dni miał zostać otwarty Jarmark Bożonarodzeniowy 2016 z różnymi atrakcjami,
– Bibliotekę Raczyńskich – zbudowana w latach 1822-1828, obecnie w budynku mieści się księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe,
– Hotel Bazar Poznański – historyczny kompleks, na który składają się: zabytkowy Hotel Bazar (aktualnie w remoncie), galeria sklepów oraz powierzchnia biurowa.
– Hotel Rzymski – aktualnie najstarszy czynny hotel w Poznaniu.
Ponadto byliśmy w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu – Stary Browar, gdzie natknęliśmy się na ławkę zrobioną z biało – czarnego marmuru „Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu” autorstwa Piotra Kurki. Ponadto w Restauracji Weranda – wpis!, a w drodze powrotnej na deptaku przy ul. Półwiejskiej zjedliśmy rumuńskie covringi – wpis! 

Jeżyce to dzielnica Poznania.
Historia Jeżyc jest ściśle związana z wspomnianymi już Bamberami, bowiem w 1729 roku zostały zasiedlone przesiedleńcami Bambergu. Kiedy w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w obręb miasta Poznania były przełomem dla ich rozwoju. W miejsce wiejskich budynków zaczęto wytyczać nowe ulice oraz stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe. W odróżnieniu od innych dzielnic nie zniszczono tutaj historycznego historycznego zarysu dawnej wsi Jeżyce. W okresie po II wojnie światowej wybudowano bloki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Sercem osiedla Jeżyce jest Rynek Jeżycki, na którym znajduje się bazar ze straganami z zielonym dachem, tuż obok przy ulicy Dąbrowskiego Kino Rialto, Bar Jeżycki, kawałek dalej Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej, a także Teatr Nowy.

 Poznań pożegnał nas mgłą:
-ulica św. Marcin, gdzie co roku w dniu 11 listopada odbywa się kolorowa parada i gdzie ustawia się multum stoisk z Rogalami Marcińskimi,
-Teatr Polski otwarty w 1875 rok, jest najstarszym spośród działających w Poznaniu teatrów,
-siedziba Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego,  która mieści się w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, założona w 1947, przy czym salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uważana przez znawców za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce,
-Zamek Cesarski  budowany w latach 1905 – 1910, obecnie pełni rolę nowoczesnego Centrum Kultury,
-pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, dwa stalowe krzyże czyli symbol śmierci i zmartwychwstania tuż obok monumentu z głową orła.
-hol dworca kolejowego Poznań Główny został wyremontowany i oddany przed rozpoczęciem Euro 2012, w jego obrębie funkcjonują kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale, a także informacja kolejowa.

23 do 25 listopada 2016 r. Nasze wrażenia z obchodów dnia Świętego Marcina kliknij oraz klikjnij z roku,

Na obiad zjedliśmy w barze Jeżyckim wspaniałe pierogi wpis! a na deser w cukierni Zagrodnicza rozpływające się w ustach Rogale Marcińskie wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.