23 do 25 listopada 2016 r. Poznań

Poznań to miasto położone na Pojezierzu Wielkopolskim, w dolinie rzeki Warty. Szacuje się, że w całym powiecie poznańskim zamieszkuje ok 1. miliona osób. Jest znane głównie jako organizator Międzynarodowych Targów Poznańskich o przeróżnej tematyce: rolnicze, zoologiczne, budownictwa, energetyki, mebli, fantastyki czy medycyny. Jest to także prężnie rozwijający się ośrodek naukowy i kulturalny (opera, filharmonia, balet, teatry, kina, muzea, galerie sztuki). Poznań jest również miejscem często odwiedzanym przez turystów. Nasze wrażenia i zdjęcia z zeszłego roku możecie przeczytać i zobaczyć w tym wpisie a także tym wpisie z roku 2013 z obchodów dnia Świętego Marcina!
Ze względu na dość ograniczony czas zwiedzania podczas tego pobytu, mieliśmy okazję pospacerować po Starym Rynku, odwiedzić Stary Browar, a także podziwiać starą zabudowę Jeżyc.
W okolicach Starego Rynku obfotografowaliśmy:
– Renesansowy ratusz (z wieży którego w południe wysuwają się koziołki),
– Domki budnicze (nazwa powstała od Bractwa Budników, o czym zaświadcza herb z trzema palmami i śledziem oraz podpis Budnicorum Fraternitis),
– Studzienkę Bamberki symbolizującą Bambrów czyli potomków kolonistów niemieckich przybyłych do podpoznańskich wsi w początku XVIII w. z okolic Bambergu w Bawarii. Zasiedlili oni wioski, które zostały później włączone do miasta Poznania w charakterze dzielnic: Dębiec, Rataje, Jeżyce, Wildę, Winiary, Żegrze.
– Farę Poznańską – Barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
– Koziołki na tle Urzędu Miasta (wcześniej było to dawne kolegium jezuickie),
– Plac Wolności, na którym za kilka dni miał zostać otwarty Jarmark Bożonarodzeniowy 2016 z różnymi atrakcjami,
– Bibliotekę Raczyńskich – zbudowana w latach 1822-1828, obecnie w budynku mieści się księgozbiór specjalny oraz odbywają się wystawy czasowe,
– Hotel Bazar Poznański – historyczny kompleks, na który składają się: zabytkowy Hotel Bazar (aktualnie w remoncie), galeria sklepów oraz powierzchnia biurowa.
– Hotel Rzymski – aktualnie najstarszy czynny hotel w Poznaniu.
Ponadto byliśmy w Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu – Stary Browar, gdzie natknęliśmy się na ławkę zrobioną z biało – czarnego marmuru „Konflikt między dobrem a złem jest chorobą umysłu” autorstwa Piotra Kurki. Ponadto w Restauracji Weranda – wpis!, a w drodze powrotnej na deptaku przy ul. Półwiejskiej zjedliśmy rumuńskie covringi – wpis! 

Jeżyce to dzielnica Poznania.
Historia Jeżyc jest ściśle związana z wspomnianymi już Bamberami, bowiem w 1729 roku zostały zasiedlone przesiedleńcami Bambergu. Kiedy w 1900 roku Jeżyce zostały włączone w obręb miasta Poznania były przełomem dla ich rozwoju. W miejsce wiejskich budynków zaczęto wytyczać nowe ulice oraz stawiać wielopiętrowe kamienice czynszowe. W odróżnieniu od innych dzielnic nie zniszczono tutaj historycznego historycznego zarysu dawnej wsi Jeżyce. W okresie po II wojnie światowej wybudowano bloki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Sercem osiedla Jeżyce jest Rynek Jeżycki, na którym znajduje się bazar ze straganami z zielonym dachem, tuż obok przy ulicy Dąbrowskiego Kino Rialto, Bar Jeżycki, kawałek dalej Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej, a także Teatr Nowy.
Na obiad zjedliśmy w barze Jeżyckim wspaniałe pierogi wpis! a na deser w cukierni Zagrodnicza rozpływające się w ustach Rogale Marcińskie wpis!

 Poznań pożegnał nas mgłą:
-ulica św. Marcin, gdzie co roku w dniu 11 listopada odbywa się kolorowa parada i gdzie ustawia się multum stoisk z Rogalami Marcińskimi,
-Teatr Polski otwarty w 1875 rok, jest najstarszym spośród działających w Poznaniu teatrów,
-siedziba Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego,  która mieści się w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego, założona w 1947, przy czym salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uważana przez znawców za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce,
-Zamek Cesarski  budowany w latach 1905 – 1910, obecnie pełni rolę nowoczesnego Centrum Kultury,
-pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, dwa stalowe krzyże czyli symbol śmierci i zmartwychwstania tuż obok monumentu z głową orła.
-hol dworca kolejowego Poznań Główny został wyremontowany i oddany przed rozpoczęciem Euro 2012, w jego obrębie funkcjonują kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale, a także informacja kolejowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.