Łowicz – Boże Ciało

Boże Ciało to potoczna nazwa święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w kościele katolickim uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Ustanowiona została aby uczcić widzenia św. Julianny z Cornillon w 1246 r. w miejscowości Liège w Belgii (tu byliśmy kliknij!)
W Polsce obchody tego święta wiążą się z procesjami mieszkańców. W Łowiczu uroczystości Bożego Ciała mają wyjątkową oprawę, a dzięki informacji zamieszczonej w przewodniku National Geographic, zjeżdżają się turyści z całego świata. Łowicka procesja, ze względu na tą szczególną oprawę została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Forma jej nie została zmieniona od ponad 100 lat. Po zakończonej mszy świętej odprawionej w bazylice katedralnej, ludność ubrana w kolorowe ludowe stroje Księżaków Łowickich formuje się w szpaler i obchodzi cztery ołtarze przygotowane w pobliżu Starego Rynku. Ołtarze zrobione są przez mieszkańców i każdy jest w innym stylu. Podczas procesji dziewczynki sypią kwiaty przed baldachimem Najświętszego Sakramentu, a panowie niosą sztandary i chorągwie parafialne oraz figury i obrazy. 26 maja 2016 r. msza i procesja w Łowiczu odbywały się w obrębie Starego Rynku.

Po procesjiczęść artystyczna. Scena, na której odbywały się występy zespołów ludowych oraz kramy rozstawiono na Nowym Rynku w Łowiczu. Oprócz występów, wśród atrakcji znalazły się warsztaty ludowe dla turystów: – koronkarskie u pani Janiny Kuczek, – ceramiczne u Rodziny Konopczyńskich, – wikliniarskie u pana. Jana Michalski, a także tworzenia słynnych łowickich wycinanek. Były też stoiska z pamiątkami, decoupagem łowickim, gastronomiczne z pyszną kawą mobilną, muffinkami, a także świetnymi ciągnącymi łowickimi krówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.