Kawiarenka Naprawcza i Zero waste w MAL

Co to jest MAL? Jest to skrót od nazwy Miejsce Aktywności Lokalnej, które działa dla mieszkańców dzielnicy Ochota, na Grójeckiej 109 w Warszawie.
W tym właśnie miejscu Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zorganizowało 30 marca 2019 r. „Kawiarenkę naprawczą”.

Kawiarenka  Naprawcza to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku w Amsterdamie przez Martine Postma. Promuje idee Zero waste, czyli idee wielokrotnego wykorzystanie produktów bez konieczności ich wyrzucania i daje im prawo do naprawy. Termin „zero waste” został pierwszy raz użyty przez chemika dr. Paula Palmera, w latach 70-tych. sprowadza się do stosowania pięciu zasad 5xR: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle), kompostuj (rot). Wszystkie te działania mają na celu ochronę środowiska naturalnego zapobiegających katastrofie ekologicznej.
Dzisiejsza kawiarenka naprawcza w MALu zgromadziła ogromną ilość ludzi, którzy przyszli zasięgnąć rady i pomocy specjalistów znających się na naprawie przeróżnych sprzętów elektrycznych, rowerów a także biżuterii czy też ubrań. Wszyscy specjaliści pracowali dzisiaj za darmo stosując w praktyce hasło „Naprawiaj – nie wyrzucaj”.

Pyszny poczęstunek przygotował Foodsharing Warszawa, czyli grupa ratująca żywność przed zmarnowaniem. Społeczność ta, nie godząc się z ogromnym marnowaniem jedzenia, utworzyła na terenie naszego kraju jadłodzielnie. Są to punkty wyposażone zazwyczaj w szafki oraz gdzieniegdzie lodówki, w których każdy z nas, może zostawić nadmiar jedzenia albo się nim poczęstować! Idea foodsharingu czyli nieodpłatnego dzielenia się jedzeniem, przyszła do nas z Niemiec. Raphael Fellmer zapoczątkował ten ruch, odkrywając, że wyrzucanych nadwyżek jest tyle, że można wykarmić nimi wiele osób. Ruch ratowania żywności skupia dziś 35 tysięcy wolontariuszy w całej Europie. Warszawskie jadłodzielnie mieszczą się w 12 miejscach – kliknij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.