piknik – „Dnia Patrona Warszawy – Błogosławionego Władysława z Gielniowa” na Ursynowie w Warszawie

27 września 2015 r.
Podczas tegorocznego pikniku z okazji „Dnia Patrona Warszawy – Błogosławionego Władysława z Gielniowa” zorganizowano tradycyjny kiermasz a także występy artystyczne. Na scenie wystąpiły: wokalny zespół WYŻYNY z Natolińskiego Ośrodka Kultury, Zespół Pieśni i Tańca UW Warszawianka oraz Kapela Warszawska.
W jednym z namiotów, w których prezentowane było rękodzieło ludowe i wyroby regionalne, spotkaliśmy Państwa Laurę i Zdzisława Bziukiewicz. Prowadzą oni Muzeum Kurpiowskie w Wachu (fb). Muzeum to mieliśmy okazję odwiedzić podczas Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle.
Pani Laura wyeksponowała na kiermaszu własnoręcznie wykonane prace, zrobione techniką zwaną frywolitka. Tworzy się ją z mocnych bawełnianych nici, przy pomocy czółenek. Podstawą wzoru są supełki i pikoty, które stanowią jednocześnie element zdobniczy. Pani Laura tworzy również własne projekty. Jako pierwsza zrobiła frywolitkową bieliznę, a jej oplecione koronką jajka czy bombki budzą od paru lat zachwyt w kraju i zagranicą.

25 września 2011 r.
Obchody dnia Patrona z Gielniowa odbywają się obok kościoła na ul. Przy Bażantarni. Uroczystości rozpoczęły się mszą, po której mieszkańcy wysłuchali koncertu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego Warszawianka. Przedstawiono melodie i tańce z okresu Księstwa Warszawskiego oraz piosenki i tańce charakterystyczne dla Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ciekawy koncert dała też Orkiestra z Chmielnej. Imprezę prowadził aktor Piotr Plewa. Interesującą rozmowę przeprowadziliśmy z Panem Andrzejem Staśkiewiczem z Kadzidła, który zajmuje się twórczością ludową a w szczególności rzeźbą w drewnie. Artysta ten w 2004 roku zbudował swoje pierwsze skrzypce ludowe. W następnych latach skonstruował wiele innych instrumentów muzycznych jak ligawki, flety, skrzypce oraz instrumenty perkusyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.