parkrun Warszawa i okolice

parkrun to darmowe, cykliczne biegi na dystansie 5 km z pomiarem czasu organizowane przez cały rok w każdą sobotę o 9.00 w różnych parkach, na całym świecie. Jednak aby uczestniczyć w tych biegach, wymagane jest wcześniejsze dokonanie rejestracji a następnie wydrukowanie i przyniesienie ze sobą nadanego Indywidualnego Kodu Uczestnika. Rejestracja jest jednorazowa ale po jej dokonaniu można wziąć udział w dowolnej liczbie biegów na terenie Polski lub na świecie! Udział w tych biegach jest bezpłatny m.in. dzięki woluntariuszom, którzy w odblaskowych kamizelkach zabezpieczają biegi. Jeśli ktoś chciałby dołączyć i wesprzeć organizację biegów, zawsze znajdzie się dla niego rola. Udało nam się biegać i być wolontaruszem w następujących lokalizacjach w Warszawie i okolicach:

23 lutego 2019 r. parkrun Pole Mokotowskie, Warszawa
Koordynatorami parkrun na Polu Mokotowskim są Renata Kim i Sebastian Wojciechowski. Parkrun ten jest najmłodszym warszawskim miejscem sobotnich spotkań biegaczy, wystartował po raz pierwszy 15.12.2018 r.
Trasa to dwie pętle i 600 metrów do linii mety, zaczyna się w północnej części parku przy jeziorku okresowym i główną aleją zmierza w kierunku ul. Żwirki i Wigury. Po zakręcie za Pubem Lolek biegnie do al. Niepodległości południową stroną parku. Przed nią skręca w lewo i przy Bibliotece Narodowej wraca na główną północną ścieżkę parkową. Ostatni odcinek kończy się przy jeziorku.
Piękny teren, miła atmosfera dużo ciekawych rozwiązań organizacyjnych, m.in. tablica z rozpisanymi rolami dla wolontariuszy, zachęcamy do odwiedzenia.

24 czerwca 2018 r. parkrun Jabłonna
Koordynatorem parkrun Jabłonna jest Mariusz Mówiński.
Malownicza 5. kilometrowa trasa parkrun Jabłonna została wyznaczona na terenie Zespołu pałacowo-parkowego Jabłonna. Trasa składa z trzech i pół okrążenia i w zdecydowanej większości nawierzchnia trasy są to szutrowe alejki w parku. Start biegu zlokalizowany jest w zachodniej części parku, a meta w centralnym pod Łukiem Triumfalnym, upamiętniającym Józefa Poniatowskiego. W okresie od 1798 do 1806 roku, książe przebywał w tej podwarszawskiej rezydencji. Dzięki staraniom siostrzenicy księcia – Anny z Tyszkiewiczów, po tragicznej śmierci księcia wzniosła (wg. projektu włoskiego architekta Henryka Marconiego) łuk trumfalny. Do dziś stanowi atrakcyjną pamiątkę bytności księcia w tym miejscu. Łuk triumfalny stoi w alejce po lewej stronie pałacu. Opis zespołu pałacowo-parkowego Jabłonna – kliknij!

24 marca 2018 r. parkrun Warszawa – Bródno
Koordynatorami parkrun Warszawa – Bródno są Jędrek i Michał.
Parkrun na Bródnie odwiedziliśmy, w dniu kiedy słowo start w tej lokalizacji, padło po raz 175! Edycja biegu nosiła tytuł „drugie przywitanie wiosny”. W każdą sobotę o 9.00 biegacze spotykają się w Parku Rzeźby na Bródnie, start i meta usytuowane zostały w pobliżu rzeźby Domek Herbaciany. Ta aluminiowa kostka ze schodkami, jest to dzieło tajlandzko – argentyńskiego artysty Rirkrita Tiravaniji. Na co dzień domek jest zamknięty ale podczas sobotnich parkrun-ów drzwiczki w rzeźbie zostają otwarte. Koordynatorzy i wolontariusze tworzą na tym terenie przyjazne miejsce, w którym biegacze po wyczerpującym biegu mogą chwilę chwilę odsapnąć. Dzięki temu, że w herbacianym domku jest prąd, biegacze mogą napić się smakowitej herbaty. Wykorzystanie tej przestrzeni do sportowych zmagań, a później na pogaduchy z zaprzyjaźnioną ekipą jest cudowną receptą na rozpoczęcie każdej soboty. Polecamy. Opis innych rzeźb w parku – kliknij!

4 stycznia 2017 r. parkrun Warszawa – Praga
Koordynatorem Parkrun Warszawa – Praga jest Krzysztof.
Praski parkrun odbywa się w Parku Skaryszewskim. Lokalizacja biegu zapewnia łatwy dostęp za pośrednictwem środków transportu publicznego, najlepiej wysiąść przy Rondzie Waszyngtona. Start biegu znajduje się pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim. Trasa biegu wyznaczona jest po ścieżkach Parku Skaryszewskiego, w zdecydowanej większości nawierzchnia trasy ma podłoże twarde. W przypadku złej pogody niektóre fragmenty trasy są pokryte błotem, liśćmi, kałużami, a dzisiaj, w ten zimowy, mroźny poranek, lodem.
Trochę o historii praskiego parkrun – klik!

2 październik 2016 r. parkrun Konstancin-Jeziorna
Koordynatorem Parkrun Konstancin-Jeziorna jest Piotr Kucharski.
Bieg odbywa się w malowniczej scenerii Chojnowskiego Parku Krajobrazoego. Miejsce startu i mety jest przy wejściu na ścieżkę zdrowia, rozpoczynającą się od ulicy Od Lasu. Trasa obejmuje dwie pętle zwane ścieżką zdrowia. Bieg odbywa się na nawierzchni szutrowej oraz alejki leśne pokryte ubitą ziemią i piachem. Drogi nie są użytkowane przez samochody. Istnieje możliwość dojazdu komunikacją miejską, autobusami linii 742 (przystanek „Od Lasu”. Do ścieżki zdrowia trzeba dojść 700 m. wzdłuż ulicy Od Lasu) i 710 (przystanek „Piasta” dojście ul. Gąsiorowskiego oraz ul. Od Lasu, ok. 1,5km). Dojście do startu lokalizacji jest możliwe bezpośrednio ul. Od Lasu oraz ulicami prostopadłymi do ul. Od Lasu: Potulickich, Gąsiorowskiego, Piasta, Jagielońska, Sobieskiego, a także od ulicy Wareckiej.

30 lipiec 2016 r. parkrun Warszawa-Żoliborz
Koordynatorem parkrun Warszawa-Żoliborz jest Michał. Trasa Parkrun Warszawa-Żoliborz składa się z jednej pętli o długości 5 km przebiegającej przez cały Park Kępa Potocka. Trasa trwale oznakowana co 0,5 km, precyzyjnie odmierzona I atestowana.Trasa prowadzi alejkami parkowymi o nawierzchni asfaltowej i betonowej (kostka). Do lokalizacji biegu dojechać można autobusami linii 122,157 185,197,121 oraz 205.

14 maja 2016 r. parkrun Warszawa-Ursynów
Koordynatorami parkrun Warszawa-Ursynów są Basia Muzyka i Sebastian Wojciechowski.
Trasa poprowadzona jest wokół Parku Przy Bażantarni jako 3 niepełne okrążenia. Start znajduje się na ścieżce na południowo-wchodnim rogu skrzyżowania Al. KEN i ul Przy Bażantarni (obok skateparku). Po starcie trasa biegnie na południe wzdłuż Al. KEN aż do kamienia-pomnika. Za kamieniem-pomnikiem (ścieżka rowerowa) trasa skręca w lewo w Al. Kasztanową i biegnie wzdłuż ul. Jeżewskiego aż do skrętu w lewo w ul. Rosoła. Następnie trasa biegnie wzdłuż ul. Rosoła do końca a następnie skręca w lewo i bieg po chodniku wzdłuż ul. Przy Bażantarni aż do Al. KEN. Meta znajduje się za kościołem przed drzewem „wrośniętym” w chodnik. Tego dnia rozpoczęliśmy przygodę z parkrun, dziiś odbył się 61 parkrun Warszawa-Ursynów.

Braliśmy udział w parkrun organizowanuch w Gdańsku – kliknij, w Katowicach – kliknij,  Tczew – kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.