Augustów jesienią

Wycieczkę z Warszawy do Augustowa (z krótkim przystankiem w Łomży) rozpoczęliśmy w towarzystwie wstającego słońca i ścielącej się na polach mgły.


Augustów położony jest w zachodniej części Równiny Augustowskiej, wchodzącej w skład Pojezierza Litewskiego, nad rzeką Nettą. W granicach administracyjnych Augustowa znajduje się jeziora: Jezioro Necko, Białe, Sajno, Sajenek, Staw Sajenek, Studzieniczne, Jezioro Rospuda oraz Staw Wojciechowski i Staw Księdzowski (Studzieniczański).
To najważniejszy ośrodek turystyczny i wypoczynkowy na obszarze Puszczy Augustowskiej, znany także jako uzdrowisko klimatyczne.
Najwyższym budynkiem, górującym nad miastem, jest Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa. Punktem charakterystycznym dla miasta jest Restauracja Albatros uwieczniona przez Janusza Laskowskiego w piosence „Siedem dziewcząt z Albatrosa” (posłuchaj) oraz klimatyczne mazurskie chałupy, których na terenie miasta zostało już niewiele.
Zrewitalizowane nabrzeże Kanału Augustowskiego oraz portu służącego do sezonowej obsługi wodnego ruchu turystycznego, są na pewno atutem przyciągającym turystów. Właśnie w Augustowie, w trakcie VII apostolskiej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II spędził „Dzień odpoczynku” (środę 9 czerwca 1999 roku) między innymi na pływaniu statkiem po tutejszych jeziorach i Kanale Augustowskim. Rejs statkiem szlakiem papieskim, odbyliśmy podczas poprzedniego pobytu.
W powrotnej drodze zatrzymaliśmy się w Ostrowi Mazowieckiej – mieście, które podpisało umowę o współpracy Bliźniaczej 🙂 z trzema miastami:  Brembate di Sopra we Włoszech, Riazań należącym do Federacji Rosyjskiej oraz Zasław na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.