Witanie Nowego Roku poza swoim miejscem zamieszkania a przy okazji zwiedzanie różnych miast i miasteczek to doskonała recepta na nudę. Miedzy świętami a nowym rokiem można wziąć kilka dni urlopu i zorganizować ciekawy zimowy odpoczynek. W ostatnim czasie witałam Nowy Rok na sylwestrach przebieranych, a także na Silent Party w województwie dolnośląskim z super ludźmi. Każda z zabaw sylwestrowych miała swój urok.
Oprócz zabawy sylwestrowej udało mi się odwiedzić wiele fajnych miejsc: Oleśnicę, Wrocław, Świdnicę, Wierzbną, Włodarz, Szczawno Zdrój, Wałbrzych, Dzierżoniów, Pilawę Dolną, Ząbkowice Śląskie, Nysę, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Sieradz.
Nowy Rok 2025 przywitałam na Silent Party czyli cichym sylwestrze, ze słuchawkami na uszach w schronisku w Andrzejówce niedaleko Wałbrzycha.
Nowy Rok 2024 przywitałam na imprezie przebieranej w temacie „Hawaje” niedaleko Świdnicy.
Nowy Rok 2023 przywitałam na imprezie przebieranej w klimacie „ABBA” niedaleko Świdnicy.
Odwiedzone miasta:
➡️Oleśnica to miasto znane z pięknego starego miasta i z cyrkowego festiwalu OFCA oraz biegających swobodnie króliczków.
➡️Wrocław.
–Jarmark Bożonarodzeniowy. Na wrocławskim Rynku wyrósł jarmark: „Bajkowy Lasek” (w którym można było posłuchać bajek), były stoiska świąteczne, wiatrak i karuzele. Na Placu Solnym w barkowym domku dostępne było grzane wino i ciepłe dania. Domek miał wieżę zegarową i taras, z którego rozciągała się panorama placu.
–Galeria Neonów. Miejsce skupia organizacje kulturalne, galerie, zespoły muzyczne, kluby, teatry, NGO-sy i artystów-freelancerów. Przy okazji jest to najjaśniejsze wrocławskie podwórko przy Ruskiej 46, rozjaśnione zabytkowymi neonami na dziedzińcu.
–Latarnik na Ostrowie Tumskim chodzi i zapala ręcznie – lampy gazowe, zaczynając zawsze od lamp z tyłu Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Latarnik do przejścia ma 3,5 km, co zajmuje mu około godziny czasu. Towarzyszy mu „polityka” – paląca tyczka. Obsługa jej wymaga wprawy, bo jednym ruchem należy przekręcić zawór w latarni i odpalić gaz w siatkach żarowych i nie uszkodzić klosza.
–Szopka tworzona co rocznie z dbałością o poszczególne elementy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim przy placu Katedralnym.
➡️Świdnica. Niezwykły Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana, barokowa świątynia w Europie. Zabytkowy budynek sakralny został wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 r. i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Warto pospacerować się po świdnickim starym mieście i koniecznie pojeździć na lodowisku.
➡️Wałbrzych. Rynek przeszedł gruntowną rewitalizację jest pięknie oświetlony. Na Rynku umiejscowiony jest Ratusz Miejski zaprojektowany i wybudowany w II połowie XIX wieku przez królewskiego budowniczego Waesemanna. Obecnie jest to siedziba Urzędu Miasta.
Zamek w Książu. Koniecznie należy odwiedzić też Zamek w Książu zlokalizowany na Pogórzu Wałbrzyskim. Ta reprezentacyjna rezydencja rodziny Hochbergów, pod koniec drugiej wojny światowej miał zostać kwaterą Adolfa Hitlera. Na zamku rozpoczęto prace dla Hitlera, i właśnie wtedy bezpowrotnie zniszczono część wnętrz.
➡️Włodarz to największe podziemia wchodzące w skład projektu Riese – Olbrzym. To muzeum historii poświęcone wykorzystywaniu ludzi do niewolniczej pracy przy budowie bunkra dla Hitlera podczas II wojny światowej. Labirynt korytarzy i fascynująca historia projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, który realizowany był na terenie Gór Sowich oraz na Zamku Książ zwiedza się z zaciekawieniem.
➡️Baginiec. Tu znajduje się pałac zbudowany na miejscu dworu z 2. poł. XVI w. W 1872 roku wrócił w posiadanie baronów von Zedlitz und Lepie i pozostał w ich rękach do 1945 roku. Teraz niestety jest ruiną. Przy zamku jest park o powierzchni 4 ha, z czego prawie 3 ha stanowią stawy.
➡️Szczawno-Zdrój to uzdrowisko w którym, leczy się choroby narządów ruchu, układu oddechowego, układu moczowego, sercowo-naczyniowego, trawiennego. Spotkaliśmy kuracjuszy spacerujących i delektujących się pysznościami m.in w restauracji należącej do słynnej Rezydencji Bohema. Do miejsc wartych odwiedzenia zaliczyć można Pijalnię Wód Mineralnych, Grand Hotel – Dom Zdrojowy, Park Zdrojowy, Wieżę Anny oraz niezwykły kompleks Dworzysko.
➡️Ostrów Wielkopolski. Na ratuszu wyryty napis: „W zgodzie małe rzeczy rosną, w niezgodzie największe się rozpadają”, które powiedział Gaius Sallustius Crispus – rzymski historyk i polityk. W Ostrowie Wielkopolskim spotkaliśmy plenerowe punkty biblioteki publicznej umieszczone w budkach telefonicznych, podobnie jak w Konstancinie Jeziorna.
➡️Kalisz to miasto słynące przede wszystkim z napojów gazowanych Hellena. Przedsiębiorstwo Produkcyjne Hellena S.A. to polskie przedsiębiorstwo spożywcze produkujące soki i napoje z siedzibą w Kaliszu, istniejące w latach 1991–2005. Obecnie należy do spółki Colian, która odkupiła w 2007 r. upadłą firmę i reaktywowała markę Hellena. Nową firmę okrzyknięto biznesowym sukcesem.
➡️Piława Dolna to miasteczko gdzie znalazłam wywietrzniki w dachach „oczy” – podobne do tych w Sibin w Rumunii. A skąd te „oczy w dachu”? Wyczytałam, że w Piławie Dolnej po wojnie osiedlili się Polacy emigrujący z Rumunii.
➡️Ząbkowice Śląskie od średniowiecza, aż do 1946 roku Ząbkowice Śląskie nosiły nazwę niemiecką Frankenstein. Po II wojnie światowej miasto wraz z prawie całym Dolnym Śląskiem weszły w granice Polski; niemiecka ludność miasta została wysiedlona w nowe granice Niemiec. 7 maja 1946 zatwierdzono nową urzędową nazwę Ząbkowice Śląskie. Największą atrakcją stanowi tu Krzywa Wieża.
➡️Nysa to miasto gdzie produkowano samochody, a dokładniej słynną polską Nyskę.
➡️Sieradz to miasto, z którego pochodzi słynny „Król fryzjerów i fryzjer królów” czyli Antonii Cierplikowski w świecie znany jako Antoine. Był on synem ubogiego szewca, który ponad 100 lat temu ściął kobietom długie włosy, wylansował „chłopczycę” i podbił Paryż, stając się jednym z najsłynniejszych fryzjerów XX wieku.
Autor zdjęć – Anna Receptananude.pl