Wśród obiektów należących do Muzeum Zagłębia należą Pałac Mieroszewskich, Zamek Będziński wraz z wieżą, Wzgórze Zamkowe, Podziemia Będzińskie i Dom Modlitwy Mizrachi w Będzinie.
Podczas zwiedzania woj. śląskiego udało nam się zwiedzić Podziemia będzińskie, do których można wejść tylko z licencjonowanymi przewodnikami Muzeum Zagłębia.
Korytarze wykute w skale są niedokończonym schronem przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej.
„Wobec rosnącego zagrożenia, Niemcy rozpoczęli drążenie schronów w rejonie Góry Zamkowej w Będzinie, które początkowo miały stanowić ochronę dla stacjonujących oddziałów wojskowych i administracji, a później także dla niemieckiej ludności cywilnej. Budowane obiekty były drążonymi w zboczu góry w sztolniach, z obudową – w tym wypadku wyłącznie betonową – co było związane z brakami stali, tak potrzebnej III Rzeszy do produkcji uzbrojenia. Jedynymi dotychczas znanymi dokumentami dotyczącymi przeznaczenia betonowych korytarzy pod Wzgórzem Zamkowym są fotografie znajdujące w zbiorach Archiwum Państwowego w Katowicach, do których dotarto w marcu 2010 roku. Zdjęcia przedstawiają najprawdopodobniej inspekcję tuneli lub częściowy odbiór robót i datowane są na koniec sierpnia 1944 r., w której udział wzięli najważniejsi przedstawiciele m.in. burmistrz miasta Będzina Hans Kowohl, Komisaryczny Prezydent Policji z Sosnowca SS – Standartenführer Alexander von Woedtke, Kreisleiter NSDAP Karl Rademacher”.
Podziemia zwiedzaliśmy z przemiłą Panią Przewodnik i grupą uczniów Szkoły Podstawowej z Jastrzębia koło Częstochowy.